Çamlıca Camisi

Çamlıca Camisi’nin alt katına 'dev bir proje' geliyor!

Genel Emine Pile 04.03.2015
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca’da inşa edilen Çamlıca Camisi’nin alt katında İslam Eserleri Müzesi oluşturulacağı müjdesini verdi.
İstanbul Kültür ve Sanat Platformu tarafından düzenlenen “Kelam'dan Kalem'e Büyük Buluşma” isimli Klasik Sanatlar Sergisi Tophane-i Amire'de açıldı. Açılış nedeniyle düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, serginin Küratörü Mehmet Çebi, Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk ve çok sayıda davetli katıldı.

"KAĞIDI HAKKIYLA KULLANAN BİZİM ECDADIMIZDIR"

Programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam medeniyetinin bilgiye, öğrenmeye ve kitaba verdiği önemi anlatarak, “Burada inancının temelinde oku emri bulunan, peygamber efendimizin beşikten mezara kadar ilim öğrenmemizi tavsiye ettiği bir medeniyetten söz ediyoruz. Kağıdı bulan Çinliler olabilir ama onu hakkıyla kullanan bizim ecdadımızdır. Sadece kitabın kendisine değil, kitabı oluşturan harflerden kelimelere, bunları yazan kaleme, mürekkebe kadar her şeye değer verilmiştir. Hattatlık, nakkaşlık, bizim kültürümüzde çok önemli ve prestijli bir meslektir. İlk kütüphaneler mescitlerde açılmıştır. Ardından yaygınlaşarak devam etmiştir.” diye konuştu.

İSTANBUL'A MÜJDE

Çamlıca'da inşa edilen caminin altında da dev bir İslam Eserleri Müzesi oluşturulacağı müjdesini veren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Ona göre projelendirme yapıldı. İstanbul'daki bu açığı orada kapatmış olacağız. Buraların özellikle bir çekim alanı haline bu eserlerle gelmesi gerektiğine inanıyorum.”

CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNE DEV KÜTÜPHANE

Dünyada 300 milyon çeşit kitap olan kütüphaneler bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “Bizde en büyük kütüphane Ankara'daki milli kütüphane. Orada 1.5 milyon kitap var. İnşallah şimdi Cumhurbaşkanlığı külliyesinde orada 5 milyon çeşit kitap olan kütüphaneyi inşa edeceğiz. 24 saat halka açık bu kütüphaneleri inşa ederek kitaba olan sevginin artmasının zeminini hazırlayacağız” diye konuştu.

Çamlıca Camisi İslam Eserleri Müzesi Recep Tayyip Erdoğan