Çamlıca Camisi

Çamlıca Camisi inşaatında ilk bayrak!

Genel Zeynep Karabağ 12.06.2015
İstanbul'da yapımına 22 ay önce başlanan Çamlıca Camisi inşaatında tamamlanan 90 metrelik ilk minarenin külah bölümü, yerine yerleştirildi.
Toplam 14 ton ağırlığındaki külahın üç parçadan oluştuğu ve 13 metre yüksekliğinde olduğu belirtildi. Takılan ilk külaha, kaba inşaat tamamlanınca yapıya bayrak dikme geleneğine uygun olarak Türk bayrağı çekildi. Caminin diğer minarelerinde ise şerefelerin yapımı ve boyama işlerinin devam ettiği öğrenildi. Cami inşaatında müze, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu ve otoparkların kaba inşaatları tamamlandı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük cami kompleksi olacak şekilde planlanan tesiste kaba inşaatın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte ince işçilikler için ekipler oluşturuldu. Camiyi süsleyecek hat yazıları, cami süslemeleri ve mermer işçilikleri için ayrı ayrı oluşturulan ekipler, Türkiye'nin çeşitli illerinde 10 ayrı atölyede çalışmalarını sürdürüyor. Hazırlanan eserlerin kaba inşaatın tamamlanmasının ardından şantiye alanına getirilerek yerlerine takılacağı belirtildi. Caminin 2016 yılının Kadir Gecesi hizmete açılması planlanıyor.

Çamlıca Camisi