Çamlıca Camisi

'Çamlıca Camisi, cami geleneğine yeni bir ufuk katacak'

Genel Emine Pile 14.06.2016
Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yavuz Ünal, "Çamlıca Camisi model alınarak ülkenin birçok köşesine de bu mimaride camiler yapılabilir" dedi
Ünal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yapımı devam eden Çamlıca Camisi'nin İstanbul'un dokusuna uyumlu olduğunu belirterek, kentin her tepesinde bir caminin yer aldığını, bunlardan birinin de Çamlıca Camisi olduğunu belirtti. 

Çamlıca Camisi'ne son dönemin estetiğinin ve gücününün gösterilmesi açısından ihtiyaç bulunduğunu ifade eden Ünal, "Caminin müştemilatına bakıldığında bu aslında yeni bir ufuk anlamına geliyor. Özellikle erişimi, toplumun yüzde yüzünün katılabilmesi, ayrıca kendi imkanlarımızla ve ihtiyaçlarımızı dikkate almak suretiyle ortaya çıkarılması çok çok önemli" diye konuştu.

MODEL ALINIP BU MİMARİDE CAMİLER YAPILABİLİR  

Ünal, Diyanet İşleri Başkanlığının yeni başlattığı cami konsept çalışması olduğunu dile getirerek, şöyle dedi:

"Açıkçası Çamlıca Camisi bunun için bir örnek olabilecek, bir öncül olarak görülebilecek cami. Sadece cami olması açısında değil, tarihteki geleneği sürdürmesi, yani tepelerin üzerine bir mabedin dikilmesi ve kimlik oluşturulması noktasında da çok önemli. Özellikle müştemilatı açısından Türkiye'deki cami geleneğine yeni bir ufuk katacak yapısı var. Bu anlamda da özel bir misyonu olduğunu  rehberlik edeceğini düşünüyorum."

Caminin yakın bir zamanda ibadete açılacağına işaret eden Ünal, "Cami bir nevi milletimizin beğenisine sunulacak. Milletin ihtiyacını karşılayıp karşılamadığı ise önemli bir unsur olacak ama en önemlisi caminin tetikleyici rolü bundan sonra başlayacak. Çamlıca Camisi model alınıp ülkenin birçok köşesine de yapılabilir, ama küçültülmüş, ama büyük hali. Çamlıca Camisi'nin bir model olabileceğini, böyle bir iddiasının olduğunu düşünüyorum. Bütün bunları zaman gösterecek. Her şeyi milletimizin teveccühü ortaya koyacak" değerlendirmesinde bulundu. 

Çamlıca Camisi Çamlıca