bursa yeşil geçit

Bursa'daki Yeşil Tüp Geçidi'nde kültürel motifler!

Genel Uğurcan Tokay 09.01.2016
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yeşil Külliyesi'nde kültürel motifleri öne çıkardıklarını söyledi.
Bursa'ya değer katan hizmetlere imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yeşil Külliyesi'nde, kültürel değerleri öne çıkaran çalışmalarının sürdüğünü belirterek, “Kültürümüze özgü desenler ve işlemelerle özel bir kompozisyon hazırlandı, Yeşil Külliyesi'ndeki tüp geçide nakledildi” dedi.

Büyükşehir Belediyesi'nin Bursa'yı daha yaşanabilir ve sağlıklı hale getirmek amacıyla sürdürdüğü çalışmalar kapsamında kentin muhtelif noktaları, şehrin köklü medeniyetine özgü kültürel desenlerle süsleniyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, konuyla ilgili bilgiler verdiği açıklamasında, “Büyükşehir Belediyesi olarak, tarih başkenti Bursa'mızın tüm özelliklerinin öne çıkarıldığı çalışmaları hızla sürdürüyoruz. Bursa'nın her köşesine bu motifleri işliyoruz. Sultanlar, evliyalar şehri Bursa, çok özellikli ve kültürlü bir şehir. Bursa'nın her köşesinde, yollarında, kavşaklarında ve geçitlerinde bu medeniyet izlerini yansıtmaya gayret ediyoruz. Böylece Bursa, fark edilmeye devam ediyor” dedi.

Başkan Altepe, Muradiye Külliyesi'nde yapılan restorasyon çalışmalarının ardından Bursa'nın UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerini aldığını hatırlatarak, “Bursa'da düzenleme çalışmalarını sürdürdüğümüz bir bölge de Yeşil Külliyesi… Bursa'nın daha da gelişmesi ve özellikli hale gelmesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Yeşil'de, Yeşil Türbe'nin altındaki tüp geçide, mimarimize ve çizgilerimize uygun, kültürümüzün en önemli değerlerinden ve dünyaya yüzyıllarca farklı adlar altında sunulmuş olan İznik çinilerinden yapıldı. Kültürümüze özgü desenler ve işlemelerle özel bir kompozisyon hazırlandı, Yeşil Külliyesi'ndeki tüp geçide nakledildi ve geçit ayrı bir havaya kavuştu” diye konuştu.

Çalışmanın vatandaşların da ilgisini çektiğine işaret eden Başkan Altepe, benzer uygulamaların artacağını ve 2016 yılında Bursa'nın bambaşka bir güzelliğe kavuşacağını sözlerine ekledi.

Bursa yeşil tüp geçit Recep Altepe Bursa yeşil külliyesi