Bursa Sultan Hamamı

Bursa'daki Baba Sultan Hamamı restore edildi

Genel 02.04.2017 11:00

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın Kestel İlçesi Babasultan Mahallesi’nde restore edilen Baba Sultan Hamamı'nı inceledi.

‘UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yerini alan Bursa'nın değerlerini, orijinal kimliğiyle öne çıkaran Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçelerdeki tarihi yapılara da değer katıyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Kestel İlçesi Babasultan Mahallesi'nde restore edilen tarihi hamamda inceleme yaptı.

Başkan Altepe, Bursa'da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıkıldığını belirterek, “Tüm dönemlerin eserleri birer birer bu yıllarda ayağa kaldırılmış oluyor. Osmanlı şehri Bursa'da, özellikle bizim için en önemli dönem Osmanlı dönemi eserleri… Kestel İlçesi'ne bağlı Babasultan Mahallesi'nde Osmanlı ilk dönem eserlerimizden Baba Sultan Hamamı da bu eserlerden ve Orhan Gazi dönemine ait, 600 küsur yıllık bir hamam…” dedi.

Termal hamam şifa dağıtacak

Hamamın kendine has mimarisi ve tarzı olduğunu belirten Başkan Altepe, “Babasultan Hamamı, tekrar projelendirilerek restorasyon, rekonstrüksiyon projeleri yapıldı. İhale edildi ve şu anda restorasyonu ve rekonstrüksiyonu bitmek üzere... Yüzyıllarca hamam olan bu tesis yine hamam olarak hizmet verecek. Kadınlara ve erkeklere dönüşümlü olarak hizmet sunacak. Bölgede hamama yaklaşık 3 km mesafede Jeotermal şirketimizin bulduğu şifalı suyu da buraya çekiyoruz. Termal sularıyla birlikte bu hamam tekrar canlanmış oluyor. Hamam ilk günkü özgün haliyle şifa da dağıtacak” diye konuştu.

Kestel Belediye Başkanı Yener Acar da Babasultan'ın Kestel'in tarihi mahallelerinden biri olduğunu belirterek, termal hamamın kısa sürede tamamlanacağına inandığını söyledi. Acar ile Babasultan Mahallesi Muhtarı Fahri Çelik, tarihi hamamın restorasyonundan dolayı Başkan Altepe'ye teşekkür etti.