Bursa Atatürk Stadı

Bursa'daki Atatürk Stadı, meydana dönüştürülecek

Genel Emine Pile 19.08.2016
Mustafa Kemal Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunduğu ve 1948'de tamamlanan Bursa'daki Atatürk Stadı meydan projesiyle yaşatılacak.
Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, 400 bin metrekare proje ve 190 bin metrekarelik inşaat alanıyla kentin en büyük anıtsal yapılarından biri olan yeni stadyumun, geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açıldığına işaret edildi.

Eski stadyumun bulunduğu alana yapılacak meydan projesinin şekillenmeye başladığı belirtilen açıklamada, bu stadın, Atatürk'ün yapımı için 1926'da bin lira bağışta bulunması, 1948'dan bu yana hem resmi törenlere hem de Bursaspor'un başta şampiyonluğu olmak üzere birçok başarısına ev sahipliği yapması nedeniyle kentin tarihinde ayrı bir önemi bulunduğu vurgulandı.

Açıklamada, Atatürk Stadı'nın, doğal dokusuyla meydan projesinde yaşatılacağı kaydedildi.

"Kapalı tribün yıkılmayacak"

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu dönem Bursa'ya kazandırdıkları en önemli eserlerden birinin yeni stadyum olduğunu, bu projenin aynı zamanda kente büyük bir meydan kazandırılmasının önünü açtığını bildirdi.

Daha önce stadyum bölgesinin ticaret alanı yapılmasını engellediklerini, burayı spor alanı olarak tescil ettiklerinin belirten Altepe, Erdem Saker başta olmak üzere hem eski belediye başkanları hem de vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine yapılacak meydan projesinde, Atatürk Stadı'nın izlerinin yaşatılacağını vurguladı.

Projede stadyum dokusunun bozulmayacağını vurgulayan Altepe, kapalı tribün kısmının kalacağını, diğer tribünlerin de sadece üstteki kısımlarının yıkılacağını ifade etti. Altepe, şunları kaydetti:

"Böylelikle Bursaspor'un hatırası olarak sahayla birlikte stat da yaşatılacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüz binlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı bir meydan, bir yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı'nın tüm izleri de yaşatılacak. Yıkımları, Spor Genel Müdürlüğü başlatıyor. Şimdiden hayırlı olsun."

Bursa Atatürk Stadı Bursa meydan projesi