çöp depolama alanı

Bursa'da çöp depolama alanları rehabilite ediliyor

Genel Emine Pile 07.09.2017
Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırlarına katılan ilçelerde çöp sahalarının rehabilite edilmesine yönelik çalışmalar hızla sürüyor.
Çevre sağlığının korunması, atıkların çevreye verdiği zararların ortadan kaldırılması amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında düzensiz çöp depolama alanlarının yeniden doğaya kazandırılması hedefleniyor.

Bu kapsamda yapılan rehabilitasyon çalışmaları ile Bursa'ya yaklaşık 250 bin metrekare yeşil alan kazandırıldı. 2017 ve 2018 yıllarında ise İznik İlçesi merkez çöp alanı ile Orhangazi, İnegöl, Mustafakemalpaşa, Orhaneli ve Büyükorhan İlçelerindeki muhtelif mahallelerde yaklaşık 100 bin metrekare alanda bulunan çöp sahalarının rehabilitasyonunun gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Bu hedef doğrultusunda Mustafakemalpaşa İlçesinde Yalıntaş, Ovaazatlı, Tepecik ve Yeşilova Mahallelerinde bulunan 4 ayrı alanda yaklaşık 33 bin metrekarelik çöp alanının rehabilitasyonu tamamlandı. Çalışmalar kapsamında; katı atığın tesviye işlemleri yapılarak sahaların üstü toprak ile kapatıldı, çöpte meydana gelen biyolojik bozulma sonrası oluşan metan gazı uygun noktalara yerleştirilen gaz bacası ile kontrol altına alındı, ayrıca sahalara girişlerin engellenmesi için sahaların etrafı tel çit ile çevrildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı rehabilitasyon çalışmalarına İznik ilçesi çöp alanında devam etmektedir.

çöp depolama alanı Bursa çevre yatırımları