Deprem Fayında Yürüyüş ve Farkındalık

Burdur’daki köyler ‘deprem köyü’ ilan edildi!

Genel 04.03.2015 15:27

Deprem Haftası kapsamında düzenlenen Deprem Fayında Yürüyüş ve Farkındalık etkinliğinde Yazıköy ve Yarıköy Türkiye'nin ilk deprem köyü ilan edildi.

Burdur Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Deprem Haftası etkinlikleri kapsamında "Deprem Fayında Yürüyüş ve Farkındalık" etkinliği düzenlendi. Etkinlik kapsamında Burdur'da 12 Mayıs 1971'de meydana gelen ve 59 kişinin ölümüne neden olan 6,2 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Yarıköy ve Yazıköy arasında yürüyüş yapıldı. Etkinliğe katılan Vali Hasan Kürklü, 1971 depreminde yıkılan Yazıköy ve Yarıköy'ün eski yerleşkelerini "deprem köyü" ilan ettiklerini söyledi. İnsanları depremlerin değil, binaların öldürdüğünü belirten Kürklü, "Deprem konusunda insanları uyarmak ve bilinçlendirmek için bu tür faaliyetlere devam edeceğiz. Bu kapsamda Yazıköy ve Yarıköy Türkiye'nin ilk deprem köyü oldu" dedi.

AFAD İl Müdürü Mehmet Oral ise 1971'deki depremde zarar gören iki köydeki bazı evlerin kalıntılarının korunduğunu söyledi. Yazıköy ve Yarıköy'ü "deprem köyü" olarak lanse etmek istediklerini anlatan Oral, "Burası ilerde daha da donatılarak öğrencilere gezdirilecek. Türkiye'de eşi benzeri az bulunan bir yer. Eğitici, insanları düşündüren bir deprem köyü olarak tanıtabiliriz" diye konuştu.

TOKİ Haber