otopark maliyeti

Burada otopark fiyatı 25 bin lira!

Genel Uğurcan Tokay 02.03.2015
Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, 1000 araç kapasiteli bir otopark maliyetinin 25 milyon lira seviyelerinde olduğunu açıkladı.
İstanbul'da uğruna cinayet işlenecek seviyeye gelen otopark problemi, kentte büyük sıkıntılara yol açıyor. İnsan sayısıyla birlikte artan araçların oluşturduğu karmaşa, İstanbul'da otomobil park etmeyi neredeyse imkansız hale getiriyor. Bu doğrultuda 2014 yılı itibariyle Türkiye'de araç sayısı 18 milyon 828 bine ulaştı.

İstanbul'da araç sayısı artıyor

İstanbul'da 4 milyona yaklaşan araç sayısı trafiği içinden çıkılmaz bir hale getirirken çevreye de büyük zararlar veriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin merkezi akslarda hayata geçirdiği ve inşasına devam ettiği birçok otopark projesi bulunuyor.

Tek araçlık otopark maliyeti 25 bin lira

Bu çalışmalarla birlikte trafikte rahatlama beklenirken geçtiğimiz günlerde çarpıcı bir gerçekte ortaya çıktı. Türkiye'nin halka açık en büyük gayrimenkul şirketi olan Emlak Konut GYO'nun Genel Müdürü Murat Kurum, çok dikkat çeken bir noktaya değindi.

Murat Kurum'un açıklaması için tıklayın!

Başakşehir'de yapılacak Kent Meydanı'ndaki ticari birimlerin lansmanında konuşan Murat Kurum, bölgede 1000 araç kapasiteli otopark maliyetinin 20-25 milyon lira seviyelerinde olduğunu belirtti. Bu hesaba göre bir araçlık otopark alanının maliyeti 25 bin liraya gelmiş oluyor. Bu rakama iyi bir ikinci el araba sahibi olmak mümkün.

Kaç yıla denk geliyor

Günlük otopark ücretinin 10 lira olduğu düşünülürse bu rakam yaklaşık 2 bin 500 gün yani 6.8 yıllık park süresine denk geliyor. Farklı bir hesaba göre ise aylık otopark abonelik fiyatı ortalama 150 lira. Tek araç için 25 bin liralık maliyet baz alındığında toplam 166 ay yani 13.8 yıllık süreye denk gelmiş oluyor.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

otopark maliyeti otopark ücretleri