Üçyol-Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü-Buca Kooperatifi

Buca metrosu 11 Ağustos'ta ihaleye çıkıyor

Genel Emine Pile 20.07.2015
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Üçyol-Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü-Buca Kooperatifi arasındaki hat için önümüzdeki ay ihale düzenliyor.
Narlıdere metrosunun ardından Buca metrosu için de harekete geçen İzmir Büyüksehir Belediyesi, Üçyol-Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü-Buca Kooperatifi arasındaki hat için 11 Ağustos'ta ihaleye çıkıyor.

Çalışmalar başladı 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, projesi hazırlandıktan sonra Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen Buca raylı sistem hattı için çalışmalara başladı. Tramvay projesine karşı çıkarak metro hattı sözü veren Ulaştırma Bakanlığının Narlıdere istasyonu gibi Buca'yı da 2015 programına dahil etmemesinin ardından harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, 9,.5 kilometrelik ve 8 istasyonluk raylı sistem hattının revizyonlarını yapacak.

Gelecek yıl ilk kazma vurulacak 

Teklifler alındıktan sonra hafif raylı sisteme ait ÇED ve fizibilite raporları hazırlanacak ve gelecek yıl Buca hattı için ilk kazma vurulacak. Üçyol İstasyonu'ndan başlayarak Tınaztepe Kampüsü ve Buca Koop'a ulaşacak hat metro ve IZBAN'ın Şirinyer İstasyonu'na entegre inşa edilecek.

Buca metrosu Üçyol-Dokuz Eylül Tınaztepe Kampüsü-Buca Kooperatifi