Sami Yakut

Bu sistem, doğada zararı önleyecek!

Genel Emine Pile 18.02.2015
Uşaklı girişimci, 8 yıl süren çalışmanın ardından doğada "zararı önleyecek bir teknoloji geliştirdi.
Uşak'ta bir girişimci tarafından geliştirilen, yakma teknolojisi sayesinde, gaz halini alabilen katı atıklardan enerji elde ederek üretilen aktif karbon ile "nehirlerde kirlenmeyi önleyebilecek" sistem oluşturdu.

Uzun yıllar Endüstri Meslek lisesinde teknoloji öğretmenliği yapan girişimci Sami Yakut, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geri dönüşüm sektöründe bir süredir kullandığı ve patentini aldığı yakma teknolojisi sistemiyle sanayi atıkları ile kirlenen nehirlerin temizlenebileceğini söyledi.

Alüminyum ayrıştırma işiyle uğraşan ve 8 yıldır "Döner Fırınlarda Oluşan Gazlarla Enerji ve Karbon Üretim Sistemi" ismini verdiği teknoloji üzerinde çalışan Yakut, yapı özelliği gereği gaz haline dönüşen tüm katı atıkların sistemde yakılarak enerji elde edilebileceğini, bu enerji sayesinde sanayi atıklarıyla kirlenen doğanın "can bulacağını" savundu.

"Atıklardan üretilen enerji"

Atık su çamurlarının içerisinde ağır metaller barındırdığını ve aktif karbon ile arıtma yapan sistemlerden geçirildikten sonra doğaya salınması gerektiğini ifade eden Yakut, aktif karbon kullanılarak yapılan arıtmanın maliyetli olduğu için tercih edilmediğini kaydetti.

"Kirliliğin enerjisi doğaya can verecek"

Sistemin uygulanabilir olduğunu, kendi alüminyum ayrıştırma fabrikasında kullandığı yanma sisteminin kuruluş maliyetinin çok düşük olduğunu, uzun yıllar yüksek fayda sağlayacağını savunan Sami Yakut, şöyle konuştu:
"Organize sanayi bölgelerinde kurulacak sistem sayesinde Ergene, Büyük Menderes, Gediz gibi nehirler başta olmak üzere sanayi atıklarıyla can çekişen tüm akarsular yeniden eski haline dönecek, kirliliğin enerjisi doğaya can verecek. Sistem ile zaman içinde kirlenen nehirler için zaman tersine işleyecek. Çok değil bir kaç yıl içinde bu nehirler kurtulacak, canlı hayatı yeniden güçlenecek, en önemlisi çocuklarımız artık kirletmeden üretmeye başlayacak."  

AA

nehirlerde kirlenmeyi önleyebilecek sistem yakma teknolojisi Sami Yakut