otopark sorunu,

Bu proje otopark sorununu kökten çözecek!

Genel Emine Pile 14.02.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, özellikle büyükşehirlerde yaşanan otopark sorunu için yeni bir düzenleme hayata geçireceklerini açıkladı.
ESD - İstanbul gibi metropol şehirlerde her geçen gün artan araç sayısı beraberinde otopark ve trafik sorununu da getiriyor. Bu sorunların üzerinde duran ve büyükşehirleri rahatlatma yolunda ilerleyen Bakanlık, yaşanan otopark sorununu çözmek için Hong Kong modelindeki "yatak odası sayısı kadar otopark" zorunluluğunu getirmeye hazırlanıyor.     

Bu kapsamda Türkiye'de ilk olacak "otopark sertifikası" uygulamasından, belediyelerin "otopark hesabı" oluşturmasına kadar getirilecek birçok düzenlemeyle, Türkiye'de park yeri sorununun yaşanmadığı yeni bir dönem başlayacak.

Otoparklara ilişkin mevcut tebliğde "üç konut için bir otopark" şartı yer alırken, bu durum bugün "Hemen her ailenin bir aracı bulunduğu, hatta ikinci ve üçüncü araçların da kullanıldığı" göz önüne alınarak değiştirilecek.

Düzenlemeye göre, yeni yapılarda, otopark sorununun kendi parseli içinde çözülmesi gerekecek. Sorunun binanın parselinde çözülmesinin mümkün olmadığı durumlarda "otopark sertifikası" uygulaması devreye girecek.

Türkiye'de ilk olacak uygulamayla, bölgeden ya da belediyelerce işletilen yol boyu otoparklardan her daire için bir yer ayrılacak, bu bölüm tapuda tescillenerek daireyle birlikte alınıp satılacak.

Kontrolsüz otopark işletmeciliğine son

Belediyelerin, otoparkla ilgili düzenleme yetkileri bulunmasına karşın işletmeciliğine yönelik kanundan gelen yetkileri bulunmuyor. Düzenlemeyle, artık otoparkların tasarımından yapımına ve işletmesine kadar bütün yetkiler belediyelere verilecek. Böylece bu konudaki boşluk giderilerek, kontrolsüz otopark işletmeciliği ortadan kaldırılacak.

"Yatak odası modeli uygulanabilir"

Yetkililer, bu çalışma kapsamında, Japonya'dan Hong Kong'a, İngiltere'den İspanya ve Amerika'ya kadar birçok ülkedeki otopark uygulamaları ve yönetmeliklerin incelendiğini vurguladı.

Hong Kong modelinde "bir evdeki yatak odası sayısı kadar otopark" zorunluluğu bulunduğunu belirten yetkililer, hastane binalarında ise metrekare, yatak ve poliklinik sayısının devreye girdiğini bildirdi.

AA

otopark sorunu otopark sertifikası Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yatak odası modeli