Google Earth

Bu fotoğraflar uydudan görüntülendi!

Genel Emine Pile 04.02.2015
Kimisi insan yapımı, kimisi doğal fakat büyüleyici olan bu görüntülerle hemen hemen her noktayı görebileceksiniz.
Google Earth, tüm dünyanın uydularından çekilmiş değişik çözünürlükteki fotoğrafların görüldüğü bir yazılım olmakla birlikte ayrıntılarda gizli detaylarla herkesin dikkatini çekiyor. Yoğun yerleşim olan bazı bölgelerin ayrıntılı görüntüleri, internet üzerindeki sayfasını ziyaret ederek indirilen yazılımı bilgisayara yükleyerek incelenebiliyor.  

Uygulama okyanus diplerine dalabilme, dağları ve tepeleri üç boyutlu görebilme, tarihi görüntülerle değişiklikleri görebilme, yıldızları, Mars'ı ve Ay'ı gezebilme şansı veriyor. 

İşte Google Earth'e yansıyan çok çarpıcı görüntüler… 

Yeni Zelanda yakınlarında geçtiğimiz haftalarda yaşanan yanardağ patlaması sonucu oluşan dünyanın en genç adası, uydudan görüntülendi. 

Yeni Zelanda'nın yaklaşık 2 bin kilometre kuzeydoğusundaki Tonga'nın Arazi ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, başkent Nuku'alofa'nın 65 kilometre kuzeybatısındaki volkanın 20 Aralık'ta lav püskürtmeye başladığını, bunun da son beş yılda ilk kez gerçekleştiğini duyurmuştu.

Bakanlık, volkanın iki yanardağ ağzından püskürtme yaptığını, bunlardan birinin insan yaşamayan Hunga Ha'apai Adası'nda, diğerinin ise 100 metre açıkta su altında olduğunu açıklamıştı. Püskürtmeyi izlemek üzere tekneyle yapılan inceleme gezisinde 1 kilometreden fazla genişlikte, 2 kilometre uzunlukta ve yaklaşık 100 metre yüksekliğinde yeni bir ada saptandı.

Bu fotoğraf 19 Ocak 2015'te çekildi. Dünyanın en yeni adası karşınızda... 

Tuscon / Arizona (Uçak mezarlığı)

Gözlerinize inanamayacaksınız!

Mısır'da çöl ortasında motifler…

California / ABD (Gamalı haçı andıran bina)

Romantik bir adaya gitmek ister misiniz?

Google Earth ilgi çekici fotoğraflar farklı yapılar