sıradışı evler kuşağı

Bu evler havada durdu şahitleri var!

Genel Zeynep Karabağ 20.01.2015
Her gün dünyanın dört bir yanında farklı evlerle karşılaşıyoruz. Bugünün sıradışı evler kuşağında Avustralya ve İngiltere'den 2 ev var.
Bu evlerin ortak noktası ikisinin de havada duruyormuş gibi olmaları.

1- Evlerden ilki Avustralya'da faaliyetlerini sürdüren F2 Mimarlık firması imzasıyla tasarlandı. Perspektif hilesi diyebileceğimiz farklı bir çalışmaya imza atan mimarlar, modern mimariyi de işin içine katınca masal tadında bir yapı oluşturuldu.

okyanus evleri

Yerden 40 metre yükseklikteki bir kazık üzerine inşa edilen yapı, uzaktan görüldüğü zaman havada olduğu izlenimini vererek görenleri şaşırtıyor.

okyanus evleri

Masal tadında bir okyanus manzarasına, lüks ve modern bir tasarıma sahip olan ev, günlük 440-1220 Avustralya doları aralığında (yaklaşık 840-2320 lira) karşılığında kiraya veriliyor.

okyanus

2- İngiltere'de başkent Londra'nın turistik Covent Garden bölgesinde ortadan ikiye bölünüp üst kısmı havalanmış gibi görünen bir bina yapıldı.

ingiltere evleri

Optik illüzyonla havalanmış gibi görünen bina, görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Teknolojik maharetler kullanılarak yapılan bina, bölgedeki tarihi binalara benzetilerek inşa edildi. Binayı yapan sanatçı Alex Chinneck, optik illüzyonlu eserleriyle tanınıyor.

ingiltere evleri

12 metre uzunluğundaki heykel, çelik temel üzerine bir tür  polisitrenle yapıldı. Özel dijital teknikler kullanılarak 500 saatlik boyama yapılan eser 3 ayda inşa edildi. Binada gizlenerek çelik kolonların görülmemesi  sağlandı.

ingiltere evleri

Telegraph gazetesine konuşan Chinneck, “Binaların gerçekleriyle sahtesi arasında ayrım göremezsiniz. Binaya dokunabilirsiniz. Bina havada süzülüyor gibi” dedi. Eser 24 Ekim'e kadar Covent Garden'da sergilenecek.

Daha önce böyle ev görmediniz!

sıradışı evler havada duran evler F2 Mimarlık Alex Chinneck