ram house, milano tasarım haftası, akıllı ev

Bu eve sinyal giremez: RAM House

Genel Merve N. Güreş 10.09.2015
Milano Tasarım Haftası’nda görücüye çıkan RAM House, sahiplerine elektromanyetik sinyallerden uzakta bir yaşam alanı sunacak.
Akıllı ev teknolojisinin yükselişte olduğu bir devirde ‘elektronik gizlilikte' tartışma konusu oldu. Cenova merkezli Space Caviar ve Prokoss-Mobilrot isimli firmalar bu tartışmadan yola çıkarak ilginç bir tasarıma imza attı. Milano Tasarım Haftası'nda dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerin beğenisine sunulan RAM House büyük ilgi çekti.

elektromanyetik dalgaların giremediği RAM HOUSE

Dışarıdaki tüm elektromanyetik sinyalleri filtre edebilme kabiliyetine sahip duvarlardan oluşan bu fütüristtik tasarım hareketli duvarlar ve kalkanlarla evin içinde zararlı sinyallerin girmesini engelliyor.

elektromanyetik dalgaların giremediği RAM HOUSE

Modüler özelliği sayesinde farklı tasarımların kullanıcı tarafından yapılacağı sistem, evlerde ‘uçak modu' olarak adlandırılıyor.

elektromanyetik dalgaların giremediği RAM HOUSE

Tüm telefon, radyo ve TV sinyallerinden izole olan evin tasarımcıları “Teknolojinin tarafından ele geçirilen hayatımızı geri alma zamanı” diyor. Ancak istenirse kullanıcının kendi iradesiyle akıllı cihazları da kullanabileceğinin altını çiziyorlar.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

ram house milano tasarım haftası akıllı ev