<
Habarovk Krayı'ndaki binalar

Bu bölgede emlak vergisi yok!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 10.08.2015
Rusya'ya bağlı özerk bir bölge olan Habarovsk Krayı 2016 yılından itibaren emlak vergisini sıfırlamayı planlıyor.
Habarovsk Krayı Yatırım Politikaları Bakanı Yuriy Çayka gazetecilere yaptığı açıklamada, "Sözleşme üzerinde çalışma sürecinde Doğu Gelişimi Bakanlığı ile bölgenin anayasasına yapacağımız değişikliklerde karar kıldık, böylece emlak vergisini sıfırlıyoruz" ifadesini kullandı.

Bakan, bölge hükümetinin değişiklikleri 2016 yılı yeni vergi döneminde hayata geçirmeyi planladığını belirtti. Çayka, "Yeni oranların 2016 yılından itibaren kullanılması için sene sonuna kadar değişiklikleri yapmamız gerek" dedi.

Bilindiği üzere, Temmuz ayı sonunda Doğu Gelişim Bakanlığı, Habarovsk Krayı hükümetinin sosyoekonomik gelişim öncelikli alanların kurulmasına ilişkin sözleşmeyi imzalamıştı. İlgili belgeler emlak vergisinin ilk 5 yıl %0,5, daha sonraki 5 yıl %1,1 oranında olmasını ön görüyordu.

Çevreyolu inşaatı 2017'de başlayacak

Öte yandan 2017 yılında Habarovsk şehir merkezine girmeden Çita'dan Vladivostok'a gitmek için 46 milyar ruble yatırımla çevreyolu inşaatına başlanacağı bildirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Habarovsk Bölge Valisinin Baş Danışmanı Vladimir Bıçenko,  çevreyolunun inşaatının tamamlanmasından sonra sürücülerin yolu 1saat daha kısaltacaklarını belirtti. Bıçenko," Yol inşaatını özel kamu ortaklığıyla yapmayı düşünüyoruz. Projenin toplam maliyeti 46 milyar rubledir. Bu tutarın 20 milyarı Federal bütçeden, 11 milyar rublesi bölge bütçesinden karşılanacak geriye kalanı özel yatırım olacak. 2017'de çalışmalara başlayıp 2019'da bitirmeyi planlıyoruz. Çevreyolu ücretli olacak ve binek tipi araçlardan 112 ruble alınacak" dedi.

Proje tamamlandıktan sonra 2024'ten sonra  projenin kendi kendini  amorti edeceği, 2039'a kadar  bütçeye yılda 1.5 milyar ruble aktarılacağını kaydeden Bıçenko, "2039'dan sonra  çevreyolu işletimi bölgeye devredilecek ve  bütçeye yılda 3.5 ile 4 milyar ruble aktarılacaktır" dedi.

Bıçenko, 2016 sonuna doğru özel yatırımcıların seçileceğini ve inşaat grafiğinin tamamlanacağını da kaydetti.

 

 

Emlak vergisi Habarovsk emlak vergisi