Bodrum'daki miras davasında mirasçı olan aileler

Bodrum'daki 200 yıllık miras davası çözüldü

Genel Emine Pile 01.02.2016
Muğla'nın Bodrum ilçesinde, Hacı Hüseyin Ağa'nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif ve Hasan Ağa'dan kaldığı belirtilen miras için toplantı düzenlendi.
Bodrum ilçesinde, voyvoda (Osmanlı'da devlet adına vergileri toplayan görevli) Hacı Hüseyin Ağa'nın 8 çocuğundan 2'si olan Arif ve Hasan Ağa'dan kaldığı belirtilen 200 yıllık miras için toplantı düzenlendi.

İlçeye bağlı Mumcular Mahallesi'nde düzenlenen toplantıya, Muğla Barosu avukatlarından Devrim Deniz, bazı emlakçılar ile mirasçılar katıldı. Avukat Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2012'den bu yana davayı takip ettiğini söyledi. 

DAVA SONUÇLANDIRILDI 

Güvercinlik mevkisindeki mirasın üç parselini sattıklarını, şu anda 6 dosyanın da bitme aşamasına geldiğini ifade eden Deniz, "136 dönümlük araziyle ilgili vekaletlerimizi tamamlayamadığımız için tapu veremeyeceğimizden bu alanı mahkeme yoluyla satma kararı aldık. Bu, tüm sülale için bir kayıp olacak çünkü mahkemede kesinlikle bu yer değerine gitmeyecek" iddiasında bulundu. 

Dava devam ederken yeni bir miras davasının daha gündeme geldiğini kaydeden Deniz, Mumcular'ın Kemer mevkisinde aynı aileden olduğu belirtilen Hacı Osman'a ait 41 bin 348 metrekarelik taşınmazla ilgili davayı sonuçlandırdıklarını da dile getirdi. 

Osmanlı tapularıyla ilgilenen emlakçı Tuncer Rıfat Barın da yaklaşık 200 yıllık miras davasını çözdüklerini anlattı. Bazı mirasçıların kendilerine vekalet vermediğine işaret eden Barın, bunun bazı mirasçılar arasındaki inatlaşmalardan kaynaklandığını savundu. Bundan dolayı arazilerin değerinin altında satılacağını ileri süren Barın, yıllardır verilen emeğin heba olmasından endişe duyduklarını dile getirdi. Varislerinden emekli öğretmen Hüseyin Ünlü ise çocukluğundan bu yana Hacı Hüseyin Ağa'nın mallarının konuşulduğunu belirtti. Konunun sürekli mahkeme ve davalarla gündeme geldiğine değinen Ünlü de akrabalarının birbirleriyle uzlaşamaması nedeniyle üzüntülü olduklarını aktardı. Öte yandan, toplantıya katılan varislere miras davasının gidişatı hakkında bilgiler verildi.

 

Bodrum'daki miras davası