Bodrum'da inşaat alanında ortaya çıkan antik mezar

Bodrum’da 55 antik mezar bulundu!

Genel Ayşe Özlem Kuruca 14.10.2015
Muğla'nın Bodrum ilçesindeki bir inşaatta mayıs ayından bu yana devam eden kazı çalışmasında, ortaya çıkan mezar sayısı 55'e yükseldi.
Göktepe mevkisindeki inşaat sırasında iş makinelerinin ortaya çıkardığı antik mezarlar için Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ekiplerince kurtarma kazısı başlatıldı. 

Yapılan ilk tespitlerde 11 tarihi mezar bulan müze çalışanları, çalışmaları derinleştirdi. Bölgedeki kaya mezarları için başlatılan kazılarda mezar sayısı 50'ye yükseldi. 

Ödenek yokluğu ve olumsuz hava şartları nedeniyle bir aydır ara verilen kazılara hafta başında yeniden başlandı. Müze yetkilileri gözetiminde 10 kişilik ekip, daha önce açılan mezarları ve çevresini temizledi. Yeni mezarlara da ulaşan ekipler, çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bölgede 55 kaya mezarı bulan müze yetkililerinin kazı sonrası düzenleyecekleri raporlar doğrultusunda milattan önce 1. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen mezarların yer aldığı bölgenin, nekropol alanı (arkeolojik şehirlerde mezarlıkların ve toplu mezar yerlerinin bulunduğu bölgeye verilen isim) ilan edilmesi bekleniyor.

Bodrum antik mezar antik mezar