muğla bodrum

Bodrum, inşaat şirketlerinin gözdesi oldu!

Genel 12.04.2018 09:20

TÜİK verilerine göre Muğla’nın 164 bin nüfuslu ilçesi Bodrum’un ünü ülke sınırlarını aştı. Bodrum turizm ve inşaat şirketlerinin ilgisi odağı oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Muğla ilinde 164 bin nüfus ile en kalabalık ilçe Bodrum oldu. Ancak birçok ünlünün yaşamaya başladığı ilçe bir anda mimarların, avukatların ve serbest çalışanların da gözdesi oldu.

İlçenin nüfusunun yaz aylarında 1.5 milyona yaklaştığını anlatan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, “Nüfusumuz TÜİK verilerinin çok üzerinde. Çünkü insanlar burada 7 ay yaşıyor. Yerleşim yeri olarak burayı göstermiyor. Büyükşehir yasası nedeniyle yeterli ödenek alamıyoruz. Bodrum'daki birçok belde artık mahalle oldu. Bu koca şehri ben ve muhtarlar yönetiyoruz” dedi.

2018 yazında turizmin eski günlerine döneceğini dile getiren Mehmet Kocadon, şu bilgileri verdi: “Bu yıl Avrupalıların tekrar Bodrum'a geri döndüğünü gözlemliyoruz. Özellikle Polonya gibi ülkelerden de turist sayısının arttığını gözlemliyoruz. Bir önceki yıla göre yüzde 25'lik bir artış bekleniyor. En çok turist çektiğimiz yıl 2012'ydi. Toplamda 1.3 milyon turist ağırladık. Bu rakam geçen yıl 780 bine geriledi. Şimdi tekrar 1 milyona ulaşacağız.” Bodrum'da nüfusun artmasıyla birlikte okul, hastane ve konut yatırımlarının da arttığına dikkat çeken Mehmet Kocadon, “Bugün Bodrum'da 5 milyar dolarlık turizm yatırımı devam ediyor. 44 tane 5 yıldızlı otel bulunuyor” dedi.