Bitlisliler

Bitlisliler havaalanı istiyor

Genel Zeynep Karabağ 12.04.2016
Bitlis'te 20 sivil toplum örgütü, kentte havaalanı yapılması için sosyal medya üzerinden "Bitlis'e havaalanı istiyoruz." kampanyası başlattı.
Van Gölü kıyısındaki Tatvan ilçesinde bir araya gelen bazı sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kentin ekonomisinin canlanması için havaalanı ihtiyacının giderilmesi çağrısında bulundu.

Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) Başkan Yardımcısı ve Bitlis Genç İş Adamları Derneği (BİGİAD) Şube Başkanı Cengiz Şahin, AA muhabirine, Bitlis'te havaalanının yapılması için hiçbir sıkıntının kalmadığını söyledi.

Havaalanının yapılacağı yerin 2007 yılında kamulaştırılmasının tamamlandığını anlatan Şahin, şunları kaydetti:

"Ancak pistin kısa olmasında dolayı 2013 yılında yapılan etüt çalışmasıyla pist uzatıldı. Teknik boyutta da araştırmalarımızı yaptık. Havaalanın yapılacağı yer, zemin, iklim koşulları, uçakların iniş ve kalkışı açısından, Türkiye'de yapılan 32 havalanından daha elverişli bir konuma sahip olduğunu gördük. Bununla alakalı bütün raporlar ve etütler hazır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde havaalanı olmayan 2 ilden biriyiz. Bunlarda biri Tunceli, bir tanesi de Bitlis'tir. Bitlis, İpekyolu üzerinde yer alıyor. Bu nedenle havaalanı ilimiz için önem taşıyor."

"Havaalanı kent için elzemdir"

Muş Havaalanı'nın yakın olduğunu ancak çoğu zaman Muş Ovası'nda oluşan sisten dolayı kışın seferlerin yüzde 90'ının iptal edildiğini anımsatan Şahin, Van Havaalanı'na da ulaşımın güç koşullarda sağlandığını bazen de yollarda istenmedik kazaların yaşandığını ifade etti.

"Turizm kenti" olarak ilan edilen Bitlis'in tek eksiğinin havaalanı olduğunu belirten Şahin, havaalanın yapılmasıyla İran turizmini Bitlis'e kazandıracaklarını dile getirdi.

"Turizmin olmazsa olmazı havaalanıdır"

Bitlis'te havaalanı yapılması için sosyal medya üzerinden Van Gölü Aktivistleri öncülüğünde "Bitlis'e havaalanı istiyoruz" sloganıyla kampanya başlatıldığını kaydeden Şahin, bu kampanyaya 20 sivil toplum kuruluşunun da destek verdiğini anlattı.

Sosyal medya üzerinden yürütülen kampanyanın büyük destek gördüğünü vurgulayan Şahin, şöyle devam etti:

"Sivil toplum kuruluşlarıyla toplantı yaparak sesimizi Ankara'ya duyuracağız. Gerekirse Başbakanımızı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızı makamında ziyaret ederek, Bitlis ile alakalı sosyo-ekonomi raporları sunacağız. Havaalanının Bitlis için ne kadar elzem olduğunu belirteceğiz. Yurt içi ve dışından ilimize yatırımcı getirmek anlamında çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmalarımızı belli bir noktaya getirdikten sonra havaalanı olmadığı için yatırımcı yatırım yapmaktan vazgeçiyor. Havaalanı olmadığı için iş adamlarını ilimize getirmekte sıkıntı yaşıyoruz. Tek eksiğimiz havayolu ulaşımı. Bunu da ilimize kazandırabilirsek, geri kalmışlığın Bitlis'in makus kaderi olmadığını herkes görecek. Burada en büyük yatırımımız turizm olacak. Turizmin de olmazsa olmazı havaalanıdır."

"400 bin kişiye ulaştığımızı düşünüyoruz"

Van Gölü Aktivistleri Kurucusu Maşallah Yüzer de sosyal medya üzerinden başlattıkları kampanyaya yoğun ilgi gösterildiğini kaydetti.

Bu konuda doğru bir adım attıkları kanaatine vardıklarını dile getiren Yüzer, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ayrıca sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya gelip komisyon oluşturmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah bu noktada başarılı olacağız. Sivil toplum kuruluşlarından olumlu tepkiler aldık. Bunu tabana yaygınlaştırıp daha geniş kitlere ulaşmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu komisyonla öncelikle yol haritamızı belirleyeceğiz. Komisyonla Başbakanlık ve Meclis'te gerekli girişimlerde bulunacağız. Sosyal medyada 400 bin kişiye ulaştığımızı düşünüyoruz. Bunu biraz daha gündemde tutacağız. Yetkililerin de bu noktada duyarsız kalmayacağını düşünüyorum. Bu noktada halkımızın desteğine ihtiyacımız var. Toplumsal olarak düşünmek gerekiyor. Van Gölü ve havzasındaki kıyılar, gölün kendisi, Nemrut Krater Gölü ve kayak merkeziyle bir doğa harikasıyız. Bölgenin turizminin canlanması için havaalanının yapılması şart."

Tatvan'daki bir turizm şirketinin müdürü Ferruh Doğan da havaalanın ekonomik anlamda kente katkısının olacağını belirterek, "Hava ulaşımı olursa, İran'dan çok sayıda turist ilimize gelecek. İlimizi İran piyasasına açmamız gerekiyor. Havalanının olmaması hem yaz turizmini hem de kış turizmini etkiliyor." dedi.

Bitlisliler bitlis havaalanı istiyor cengiz şahin