evlilik sektörü

Bir çift ev kurarken ne kadar masraf yapar?

Genel Emine Pile 22.12.2014
Hayalindeki düğünü yapmak ve ev kurmak isteyen bir çiftin evlenirken ortalama 40 bin lirayı gözden çıkarması gerekiyor.
Türkiye'de yılda 600 bin çift evleniyor ve beyaz eşyadan mobilyaya, gelinlikten düğün masraflarına kadar birçok iş koluna talep doğuyor. 

Tüik verilerine göre Türkiye yılın ilk çeyreğinde %4,7 ikinci çeyrekte %2,1 ve oldukça yeni açıklanan üçüncü çeyrekte ise %1,7 büyüdü. Yine Tüik'in açıklamasına göre 3'üncü çeyrekteki büyüme oranı ile ilgili yapılan anketlere bakıldığında oran beklentilerin oldukça altında.  Ancak bazı sektörler genel trend ile aynı çizgide ilerlemiyor. Tıpkı evlilik sektörü gibi…

Beyaz Eşya'dan mobilyaya, gelinlikten davetiyeye yaklaşık 22 farklı iş kolunu kapsayan evlilik sektörü, her yıl evlenen çiftlerin ve sektöre katılan yeni firma sayısının artması ile birlikte giderek büyüyen bir endüstri haline dönüştü. Ortalama 10 milyarlık bir hacme ulaşan evlilik sektöründe, her yıl birçok firma pastadan pay almak için rekabet ediyor. 

16-18 Ocak 2015 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda bu yıl kapılarını 13. kez açacak olan Evlilik Dünyası Fuarı evlenme sayılarının geçen yıla oranla %7,89 artmasıyla 60 bin çifti ağırlamayı hedefliyor.

Aylar süren düğün alışverişini, 3 günde bitirmek, kampanya ve indirimden faydalanmak isteyenler için fuarda 160 firma ürünlerini sergiliyor…

Diğer taraftan evlilik alışverişi uzun bir süreç. Gelin damat adayları bu hazırlığa yaklaşık bir yıl öncesinde başlıyor. 22 kalemden oluşan alışveriş listesi için farklı günlerde farklı yerlere gidiliyor. Evlilik Dünyası Fuarı ise 8 bin metrekare alanda, davetiyeden nikah şekerine, gelinlikten damatlığa, dekorasyondan mekana, pastadan fotoğrafa kadar pek çok ihtiyaca cevap vererek tam 160 firmayı bu yıl evlenecek çiftlerle buluşturmayı hedefliyor. Ziyaretçiler fuara özel kampanyalardan yararlandığı gibi sektördeki gelişmeleri ve yeni trendleri yakından takip ederek 3 gün içinde aylar sürecek alışverişin büyük bir kısmını tamamlıyor. 

Türkiye'de yılda 600 bin çift evleniyor… Bir çiftin ev kurması düğünle beraber ortalama 40 Bin TL'ye mal oluyor 

Mobilya'dan beyaz eşyaya, gelinlikten damatlığa, davetiyeden züccaciye kadar  uzanan evlilik sektörü 20'den fazla farklı iş koluna talep doğuruyor. Bir ev kurmak için düğün alışverişi de hesaba katıldığında ortalama 40 bin TL gibi bir rakam ortaya çıkarken bu rakamın üst limiti ise sınır tanımıyor. Örneğin bir evin beyaz eşyası en az 5.500 TL, Oturma Grubu ve Yatak Odası kampanyalı fiyatlarıyla 6000 TL, Züccaciye 3500 TL, Küçük Ev aletleri 1500 TL, Perde, halı ve ev tekstili ihtiyaçları 4500 TL.. Bu rakamlara gelinlik damatlık, kına gecesi ve düğün oragnizasyonu nikah şekeri, davetiye fotoğraf ve evin diğer ihtiyaçları eklenince rakam 40 bin lirayı geçiyor.   

TÜİK verilerine göre 2013 yılında evlenen çiftlerin sayısı 600 binin üzerinde. Bu sayının yaklaşık yüzde yirmisini İstanbul'da evlenen çiftler oluşturuyor. Evlenme sayılarındaki artış ise önceki yıla oranla % 7,89 olarak gerçekleşiyor.

Düğünde artık her kalemin ayrı modası var

Sektördeki diğer firmalar gibi davetiye firmaları da evlenecek çiftlere değişik tasarımlar sunmaya devam ediyorlar. Son yıllarda hayatın pek çok alanını etkileyen 3G teknolojisi, davetiyelerde de sınırları zorluyor. Düğün davetiyesinin özel olmasını isteyenler, bütçelerini biraz yukarı çekerek 3 boyutlu davetiye tercih edebiliyorlar. Davetiye, nikah şekeri tasarım gelinlikler, özel davet organizasyonlarıyla 40 Bin TL'lik bu rakam rahatlıkla 100 bin lirayı geçiyor. 

evlilik sektörü düğün sektörü ev kurmak düğün masrafları ev kurma masrafı