binali yıldırım

Binali Yıldırım’dan daha ucuz su ve doğalgaz müjdesi!

Genel 29.03.2019 11:07

Cumhur İttifakı AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım,

Cumhur İttifakı AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, su faturalarında metreküp bazlı hesaplamadan kişi bazına geçilerek yüzde 11'e varan düşüş sağlanacağını açıkladı. Yıldırım ayrıca İstanbul'da doğalgaz fiyatlarında yüzde 10 oranında indirime gidileceğini söyledi.

Habertürk'te 'Teke Tek Seçim Özel' programında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Binali Yıldırım su, elektrik ve doğalgaz faturalarıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Su faturalarında yeni bir sistemle yüzde 11'e varan oranda indirim sağlanabileceğine dikkat çeken Yıldırım, şunları söyledi: "Su şimdi metreküp olarak kademeli veriliyor. Diyelim ki 10 metreküpe kadar 4.53 TL, 10.26 metreküpte 6.71 TL alınıyor. Burada sistem değişikliğine gideceğiz. Gelirlerde bir değişiklik olmadan metreküp bazından kişi bazına geçeceğiz. Bunu yaptığımızda daha fazla nüfusu olan ailelerin faturası düşmüş olacak. Ortalama 4 kişinin yaşadığı bir hanenin faturası yüzde 6 düşecek. Bu da 690 bin kişiye tekabül ediyor. 5 kişilik ailenin faturası yüze 9, 6 kişilik ailenin de yüzde 11 ucuzlayacak."

Yüzde 40 indirim gerçekçi değil

Su faturalarında yüzde 40 indirim vaadinin gerçekçi olmadığına dikkat çeken Yıldırım, "Yüzde 40 indirimi tamam yapalım da nereden finanse edeceğiz. Çok daha fazla ucuzluk vaat edebilirsiniz. Ama arkasını getiremezsek o zaman daha büyük bir bedel ödemek zorunda kalırız. Neticede insanlara su vermeniz lazım. Suyun da bir maliyeti var. Gelir maliyeti karşılasın, bir de hizmet bedeli, çalışan insanların maaşlarını karşılasın yeter. Sudan para kazanılmaz" dedi.

Doğalgazda yüzde 10 indirim

Binali Yıldırım, doğalgazda da yüzde 10 oranında indirim yapılabileceğine dikkat çekti: "En pahalı hizmet olmayan hizmettir. Onun için sürdürülebilir olması çok önemli. Burada verimlilik, rasyonaliteyi göz ardı etmemek lazım. İlk yaptığımız hesaplara göre doğalgazda da yüzde 10 indirim yapılabilir. İGDAŞ'ın öyle bir marjı var."

Elektrikle de ilgileneceğim

İstanbul'a belediye başkanı seçildiğinde elektrik faturalarıyla da ilgileneceğini söyleyen Binali Yıldırım, şöyle konuştu: "Şimdi elektrik dağıtım şirketlerini özelleştirdik, bence doğru olanı yaptık. Ama mekanizmada sorunlar var. Bunları gözden geçireceğiz. Bu şirketler maliyet üzerinden indirim yaparak yarıştılar. Bu ticaretin mantığına aykırı. Sonra işin içinden çıkamayınca maliyetin üstüne açma kapama parası, iletişim parası, okuma parası gibi bir sürü kalem ilave ettiler. Toplam elektrik faturası 2 lira ise 1 lirası lüzumsuz maliyet. İstanbul Belediyesi'nin yetkisinde değil ama bunun için uğraşacağım. İstanbul'daki 7 milyonun üzerinde abone bundan rahatsızsa, 'Bu rahatsızlık beni ilgilendirmez, hükümetin işi' diyemem."

Elektrikte dar gelirliye 80 TL devletten

Yıldırım, dar gelirli ailelere verilen devlet desteğini de şu sözlerle açıkladı: "Hükümetimiz, Cumhurbaşkanımız bir karar aldı. Gelir testinden geçemeyen, sosyal yardım alan ailelere destek veriyoruz. 4 kişilik bir aile için 150 kilovata kadar 80 TL'yi devlet karşılayacak. Bundan da 100 bin aile yararlanacak İstanbul'da."