Tayyip Erdoğan

'Binaları boşaltıp uzaktan yıkalım'

Genel Zeynep Karabağ 07.04.2016
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması ve binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir” dedi.
Erdoğan, 23. Muhtarlar Toplantısı'nda özetle şunları söyledi:

YERİM MİLLETİMİN YANI

“Bir konsolosun, casusluk davasından yargılanan bir gazeteciyle yanak yanağa resim çektirmesini eleştirmiştim. Bunun üzerine güya bir mizah dergisi benim muhtarımızla yanak yanağa resim çektirdiğimi gösteren bir karikatürü kapak yaparak, kendi aklınca, ‘Biz konsoloslarla fotoğraf çektiririz, sen ise ancak muhtarlarla fotoğraf çektirirsin' demeye getiriyor. İşte zaten tam ben de bunu söylüyorum. Benim yerim milletimin yanıdır, onun seçilmiş temsilcileri olan muhtarların yanıdır, peki siz kimin yanındasınız? İşte o konsolosların yanındasınız, varın siz onlarla yolunuza devam edin. Biz bunların kafasını çok iyi biliriz. Bu kafa, sorsan kendini çağdaş, ilerici, aydın, solcu, demokrat olarak tanımlar. Ama aslında bunlar halk, millet düşmanının önde gidenidir. Bu millete ve bu topraklara dair ne varsa hepsine husumet besleyenler yaptıkları işin adını halkçılık koyarak, tam bir kara mizah örneği sergiliyorlar. Dün ayağındaki çarığı, altındaki şalvarı, belindeki kuşağı, üstündeki yeleği, başındaki kasketi yüzünden Aşık Veysel'i Ankara'ya sokmayan kafayla, muhtarımla benim resmimi milleti aşağılamak için kapağa basan kafa aynı kafadır.

Sur'un öncesi ve sonrası yayınlandı!

SİVİL HASSASİYETİ

Güvenlik güçlerimiz terör örgütüne her gün ağır darbeler indiriyor. Bilhassa sınıra bitişik ilçelerimizde, sınırın diğer tarafından çeşitli yöntemlerle yapılan tahkimat sebebiyle operasyonlar yavaş ilerliyor. Asker ve polislerimizin, köy korucularımızın verdikleri kayıplar çatışmalardan ziyade büyük miktarlardaki patlayıcılarla hazırlanan bombalardan kaynaklanıyor. Şu anda özellikle Nusaybin'de böyle bir sıkıntı yaşanıyor. Her fırsatta ifade ettiğim gibi biz sivil vatandaşlarımızın zarar görmemesi konusunda hassasiyet gösterdiğimiz için bu derece büyük sorunla kaşılaşıyoruz. Ancak güvenlik kuvvetlerimizin de can güvenliklerini düşünmek, onların hayatlarına da aynı ihtimamı göstermek mecburiyetindeyiz.

SIFIRDAN İNŞA EDİLMELİ

Gerekiyorsa operasyon yürütülen yerlerin tamamen boşaltılması ve zaten artık kullanılmayacak hale gelmiş binaların uzaktan yıkılması yoluna gidilebilir. Bunu niye anlatıyorum. Bu bölge altyapısı olmayan bir bölge. Kentsel dönüşüm gerçekleştirerek buraları yeniden inşa etmemiz lazım. Buralar tamamen yıkılıp, sıfırdan inşa edilmesi lazım. Hemen spekülasyonlar başlıyor. ‘Buralarda siz sıfırdan yeni yerler yapıyorsunuz, şehitlerimiz için böyle şeyler yapmıyorsunuz.' Böyle yalanlar. Adil olmak bir devletin şanındandır, şerefindendir. Bizim devletimiz de hükümetimiz de o hassasiyet içinde bu adımı atıyor. Hiçbir polisimizin, askerimizin değil canını, serçe parmağını dahi oradaki beton ve demir yığınlarına değişmeyiz. Son zamanlarda çoğunlukla bu sebepten şehit verdiğimizi görüyoruz.

Tayyip Erdoğan