enerji kimlik belgesi

Binalardaki Enerji Kimlik Belgesi 10 yıl geçerli olacak

Genel Emine Pile 15.02.2017
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın sitesinde Enerji Kimlik Belgesi (EKB) hakkında bilgilendirme yapıldı.
Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri ve ısıtma ve/veya soğutma sistemlerinin verimi ile ilgili bilgileri içeren Enerji Kimlik Belgesi, düzenleme tarihinden itibaren 10 yıl süre ile geçerli olacak. 

İşte 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren düzenlenmesi zorunlu olan Enerji Kimlik Belgesi hakkında merak edilenler:

  • Enerji Kimlik Belgesi düzenlenmeyen yeni binalara yapı kullanma izin belgesi verilmeyecek.
  • Enerji Kimlik Belgesinin bir nüshası bina sahibi, yöneticisi, yönetim kurulu ve/veya enerji yöneticisince muhafaza edilir, bir nüshası da bina girişinde rahatlıkla görülebilecek bir yerde asılı bulundurulur.
  • Mevcut Binalar için 2 Mayıs 2017 tarihinden itibaren düzenlenmesi zorunlu olacak. 
  • Yeni binalarda ise 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren düzenlenmesi zorunlu olacak.
  • Mevcut binalar için EKB düzenleme yetkisi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirmesi yapılan Enerji Verimlilik Danışmanlık Şirketlerinin sorumluluğundadır. Bahse konu şirket listesine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının http://www.eie.gov.tr/verimlilik/y_yetki_b_a_d_sirketler.aspx internet adresinden ulaşılabilir.
  • Yapı ruhsatı 1 Ocak 2011 ve sonrası olan yeni binalarda EKB; yapı kullanma izin belgesi aşamasında ilgili idarece talep edildiğinden ve binanın tasarımında görev alan yetkili mimar ve mühendis olan EKB uzmanlarınca hazırlandığından, yeni bina sahiplerinin herhangi bir işlem yapması gerekmeyecek. 

enerji kimlik belgesi enerji verimliliği