enerji tasarrufu

Binalarda enerji tasarrufu sağlamanın tek yolu yalıtım!

Genel 19.06.2019 10:02

Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, Türkiye’de ısı yalıtımının öneminin artık daha iyi anlaşılmaya başlandığını vurguladı.

Kalekim, 5 yıl ürün, 2 yıl uygulama garantisi sunduğu mantolama sistemleri ile binalarda yüzde 50'ye varan enerji tasarrufunun yanı sıra yaz-kış konforlu bir yaşam standardı sağlıyor. Ülkemizdeki tüm binalar için 2020'ye kadar ‘Enerji Kimlik Belgesi' alınması gerektiğini hatırlatan Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Mantolama sistemlerimizin uygulandığı ve gerekli kriterlerin sağlandığı tüm binalara ‘Enerji Kimlik Belgesi' hizmeti sunuyuroz” dedi.

Türkiye'de ısı yalıtımının öneminin artık daha iyi anlaşılmaya başlandığını vurgulayan Kalekim Genel Müdürü Altuğ Akbaş, “Yalıtım konusunda hayata geçirilen en önemli uygulamalardan biri ‘Enerji Kimlik Belgesi' oldu. Binalarda Enerji Performans Yönetmeliği gereğince; ülkemizdeki tüm konutların 1 Ocak 2020 tarihine kadar ‘Enerji Kimlik Belgesi' alma zorunluluğu bulunuyor. Binaları beyaz eşya gibi A'dan G'ye kadar sınıflandıran ‘Enerji Kimlik Belgesi'nde yüksek sınıflandırmaya sahip olmanın en etkin yolu ise ısı yalıtımı yaptırmaktır" dedi.

Kalekim, ‘Enerji Kimlik Belgesi' hizmeti de sunuyor

Kalekim'in, konutların enerji verimliliklerini değerlendirme ve belge verme yetkisine sahip bir kuruluş olduğunu belirten Altuğ Akbaş, "Mantolama sistemlerimizin uygulandığı ve belli kriterlerin sağlandığı binalara ‘Enerji Kimlik Belgesi' veriyoruz. Böylece garantili ısı yalıtım sistemlerimiz ile yapıları koruma altına alırken, bina sahiplerine de ‘Enerji Kimlik Belgesi' hizmeti sunuyoruz" diye konuştu.

Sistemin her bir bileşeni yüksek kalitede olmalı

Verimli ısı yalıtımı için her bir sistem bileşeninin yüksek kalite standartlarında olması gerektiğini belirten Altuğ Akbaş, şunları söyledi: “Mevcut sınıflandırmaya göre Türkiye dört yalıtım bölgesine ayrıldı ve bu bölgeler TS 825 (Binalarda Isı yalıtım kuralları standardı) standardında tüketim değerlerini ve yalıtım gereksinimlerini tespit etmek üzere tayin edilmesi için kullanıldı. Türkiye'nin daha sıcak kısımlarındaki konutlarda ısı yalıtımı soğutma ihtiyacına yönelik enerji talebini de azaltıyor. İyi dengelenmiş bir çatı, duvar ve döşeme yalıtımı ile ‘U' değerleri uygun olan doğru pencere seçimiyle ortam ısıtması ve soğutmasına yönelik yalıtım, enerji talebini önemli ölçüde azaltıyor."

Yalıtımla binanın ömrü boyunca tasarruf sağlanıyor

Isı yalıtımı uygulamasının maliyetinin, bir binanın toplam inşaat maliyetinin sadece yüzde 4'ü kadar olduğuna dikkat çeken Altuğ Akbaş, “Yalıtım sistemi, sağlanan tasarrufla birkaç yılda maliyetini karşılayıp, binanın ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam ediyor. Enerjimizi boşa harcamadan, güvenli ve konforlu yapılarda yaşamayı hedefliyor, aynı zamanda yüzde 50'ye varan tasarruf elde etmek istiyorsak, binalarımızın tamamını standartlara uygun kalınlıklarda belgeli ürünler ile belgeli uygulayıcıları tercih ederek ısı yalıtımı ile koruma altına almalıyız. Bu noktada üretilen malzemenin kalitesi kadar, uygulama, tercih etme ve tüketme bilinci de çok önemli. Bunun için vatandaşlarımız, yaptıracakları uygulamalarda belgeli ürün kullanılmasını talep etmeli ve belgeli ustalara uygulama yaptırmalıdır."