Dombayçayır

Bilecik'teki bu ev çöplük gibiydi, şimdi turistler geliyor!

Genel Zeynep Karabağ 29.10.2016
Bilecik'in Dombayçayır köyünde babadan kalma virane kahvehane ile evi restore etti, turistleri bölgeye çekti.
Tunca çifti, 22 yıl önce oğullarını kaybettikten sonra Bilecik'in Bozüyük ilçesine bağlı Dombayçayır köyüne döndü. Çift, buradaki babadan kalma  virane kahvehane ve evi restore etti. Adeta çöplük haline gelen bölgeyi ağaçlandırıp yaşam alanına çevirdikten sonra turistleri konuk etmeye başladı.

Şaban (72) ve eşi Kadriye Tunca (71), 22 yıl önce oğulları Sami Tunca'nın kalın bağırsak kanserinden vefatından sonra Dombayçayır'a geri döndü.

Babadan kalma virane ev ve kahvehane ile adeta çöplük haline gelen çevresini kendi imkanlarıyla temizleyip, yeşillendiren Tunca çifti, 22 yılda çevre düzenlemesi ve eski eşyaların yeniden kullanılmasıyla örnek bir yerleşim alanı ortaya çıkardı.

tunca çifti

Şaban Tunca, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kullanılmayan eski eşyaları ile araç lastiklerini kullanarak, evi ve bahçeyi dekore ettiğini söyledi.

Gelenlere köyün misafirperverliğini göstermeye çalıştıklarını vurgulayan Tunca, Bilecik, Kütahya, Tavşanlı ve Domaniç'ten köye gelenleri çayını ve kahvesini içmeden göndermediğini anlatarak, "Babamdan kalma kahvehane ve evi önce kendi imkanlarımızla restore ettik. Küçük bölüme geçimimize katkı olsun diye bir market açtık. Vefat eden oğlum adına bir de hayrat çeşme yaptım." dedi.

bilecik

Tunca, babasının burada çok önceleri kahvehane işlettiğini anlatarak, şunları dile getirdi:

"Elli sene esnaflık yaptım, 1994'te çocuğumu kanserden kaybettim. Allah da beni buraya yönlendirdi. Burası daha önce çöplüktü, sağdan soldan topladığım eski eşyalarla burasını yaptım. Yani buraya para harcadım desem yalan olur. Burayı güzelleştirmek için çiçekler, ağaçlar diktim. Turistler gelmeye başladı. Çevre ilçelerden gelenler buraların resimlerini çekiyorlar. Örnek olduk memlekete ve gençlere. Bir zamanlar çöplüktü ama şimdi memlekette yok."

Köy sakinlerinden Sabri Çetin (76), daha önce Dombayçayır köyünde böyle bir yerin olmadığını belirterek, "Takdirle karşılamak lazım ki, köyümüzde böyle bir yer oldu. Çöplük gibi bir yerdi, çok çalışma yaptı, çiçekler, meyveler aynı zamanda ağaçlar dikti. Bu hizmetleri parasız pulsuz herkes yapamaz.” yorumunu yaptı.

Bilecik Dombayçayır