beyoğlu nostaljik tramvay

Beyoğlu’ndaki nostaljik tramvay 104 yaşında!

Genel Esra Karaşin 14.02.2018
İstanbul'un simgesi turistlerin gözdesi nostaljik tramvay, 104. yaş gününü kutladı.
İstiklal Caddesi'nin vazgeçilmezi, Nostaljik Tramvay'ın 104'üncü yaş gününü kutlandı. Hizmet verdiği yıllarda "İstanbul Tramvayları" olarak anılan ve elli yıl süreyle İstanbullulara hizmet veren elektrikli tramvayların 104. yıldönümü anısına Tünel'in Karaköy ve Beyoğlu istasyonlarında, tramvayların tarihçesini anlatan iki ayrı sergi açıldı.

İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış'ın açılış konuşması ve pasta kesimiyle başlayan kutlama, salep ikramı ve nostaljik tramvay temalı hatıra yastık dağıtımı ile sona erdi. Elektrikli tramvayların günümüzdeki temsilcisi olan Nostaljik Tramvay'ın hem İETT'nin hem İstanbul'un hem de Türkiye'nin sembolü haline geldiğini dile getiren İETT Genel Müdürü Dr. Ahmet Bağış “Bugün İstanbul'da elektrikli tramvayların hizmete girişinin 104. yılı. O yıllarda hizmet veren elektrikli tramvayların günümüzdeki temsilcisi olan Nostaljik Tramvay hem İETT'nin hem İstanbul'un hem de Türkiye'nin simgesi durumundadır. Nostaljik Tramvayımızın yeni yaşını kutluyor, daha nice yıllar bizimle birlikte olmasını diliyoruz." şeklinde konuştu.

TURİSTLERİN GÖZDESİ NOSTALJİK TRAMVAY

İstanbul'da toplu ulaşımın miladı sayılan atlı tramvayların (1871) ardından 1914 yılında işletmeye alınan elektrikli tramvaylar, şehrin her iki yakasında 50 yıl süreyle hizmet verir. 1960'lı yılların başında yerini troleybüslere bırakır. Yıl 1990'ı gösterdiğinde geçmişe özlemin ifadesi olarak Tünel-Taksim hattında yeniden sefere başlar. Bu durum İstanbulluları, ama özellikle eski yolcularını çok sevindirir. Nostaljik tramvay, kısa sürede yerli-yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelir. Bu ilgi, Nostaljik Tramvayı dünyada en çok fotoğrafı çekilen objeler sıralamasında üst sıralara taşır.

 

istiklal caddesi nostaljik tramvay nostaljik tramvay