beyoğlu kentsel dönüşüm

Beyoğlu'nda kentsel dönüşüm ne durumda?

Genel Uğurcan Tokay 31.07.2015
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bölgede devam eden kentsel dönüşüm projeleriyle birlikte Galataport ve Haliçport'u anlattı.
Beyoğlu'ndaki dönüşümün tüm bölgelerde tüm hızıyla devam ettiğini belirten Ahmet Misbah Demircan, yatırımlarda bir problem olmadığını dile getirdi. Galataport'ta dava sürecinin çözümlenme sürecinde olduğunu ve Haliçport'un da ilerlediğini belirten Demircan, dönüşüm alanlarındaki son durumu da anlattı.

Özellikle Okmeydanı'ndaki tapu problemini aşmak için 10'dan fazla yıl harcadıklarını belirten Ahmet Misbah Demircan, bölgeye inanların sayısının yüzde 100'lerde olduğunun altını çizdi.

İşte Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ın açıklamaları...

Dönüşüm sürüyor, Galataport ve Haliçport ilerliyor

"En büyük dönüşüm İstiklal Caddesi'nden başlayıp Karaköy'e kadar bina bazında devam ediyor. Bu renovasyonun temelinde Beyoğlu Belediyesi'nin duruşu var. Burası bir SİT bölgesi. SİT bölgesinde bir bina yıkılıp yeniden yapılacaksa kurul kararı ile yapılıyor. Ama eğer bir binada tamirat yapılacaksa belediyemiz bünyesindeki KUDEB ile süreci hızlandırıyoruz. Bunun yanı sıra Tarlabaşı, Piyalepaşa, Sütlüce, Hacı Hüsrev, Okmeydanı gibi piyasaları hareketlendiren projelerimiz var. Galataport ve Haliçport projeleri ayrı dinamikler katacak bölgeye. Tarlabaşı'nda dönüşüm tüm hızıyla devam ediyor. Piyalepaşa'da da ilk kazma vuruldu. Nitekim Örnektepe'de kazma vurulma noktasına gelindi. Galataport mahkemelik oldu ancak çözülüyor gibi duruyor. Okmeydanı'nda tapu süreci sürüyor"

Okmeydanı artık umut dolu

"Okmeydanı'nda tapu problemini aşmak 10'dan fazla yılımızı aldı. Bütün çalkantı bize tapularımızı vermeyecekler, buraları yıkıp bizi gönderecekler üzerindeydi. Beyoğlu Belediyesi olarak tapuları verdik, şimdi ne zaman yapılacak tartışması var. Okmeydanı, iğneyle kuyu kazmak gibi. Tapu yok, hisse yok, plan yok, proje yok elde hiçbir belge yok. 24 bin bağımsız bölümdeki binlerce hak sahibine defterler, mektuplar dolusu hakkını yazıp eriyorsun. Okmeydanı'nda birkaç sene öncesine kadar tapu, ruhsat hiç bir şey yoktu. Kayıt dışı olmanın getirdiği duyguyla insanlar kendisini şehir dışında hissediyordu. Aidiyetsizlik umutsuzluğu, umutsuzluk ise terörü besliyor. Siz insanlarla tüm detayları paylaşıp tapularını verince insanlar negatiften pozitife dönüyor. Aynı şey Tarlabaşı bölgesi için geçerli. Dolapdere'de yeni oteller açılıyor. Burası insanların hızla gelip gittiği bir mekan olacak"

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

galataport son durum haliçport son durum beyoğlu kentsel dönüşüm