bayrampaşa sağmalcılar viyadüğü

Bayrampaşa Sağmalcılar Viyadüğü hizmete açıldı!

Genel Uğurcan Tokay 23.05.2015
Altıntepsi ve Kartaltepe mahallelerini birbirine bağlayan viyadük 317 metre uzunluğa sahip.
Bayrampaşa'da Altıntepsi ve Kartaltepe mahallelerini birbirine bağlayan ve yeniden inşa edilen Sağmalcılar Kartaltepe Viyadüğü vatandaşların hizmetine açıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, 32 yıl önce yapılan viyadük, korozyon, kabarma, dökülme ve çatlak gibi yapısal deformasyonlar tesbit edilince emniyetli geçiş özelliğini kaybettiği için yıkıldı. Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü'nce depreme dayanıklı yeni bir viyadük yapıldı. 

Viyadük, iki mahalleyi birbirine bağlamasının yanı sıra, O-3 (Vatan Caddesi-Mahmutbey) Bağlantı Yolu'nun Kartaltepe Mahallesi'ne ulaşımını sağlayacak. 

Yeni viyadükte köprü, 317 metre uzunluğunda, 18 orta ayak üzerine, 110 metresi çelik sistem, 207 metresi prekast kiriş sistemli tabliye olarak inşa edildi. Eski viyadükte 12,50 metre olan ayak açıklıkları da yeni viyadükte altından Bayrampaşa Metrosu'nun da geçmesi sebebiyle kimi yerde 50 metreyi bulan açıklıklarda yapıldı. Yapım için 11 bin 400 metreküp beton döküldü, 750 ton çelik profil, bin 500 ton demir kullanıldı.

AA

bayrampaşa sağmalcılar viyadüğü bayrampaşa sağmalcılar viyadüğü açılış tarihi