Batı Antalya Havalimanı

Batı Antalya Havalimanı, işsizliğin önüne geçecek

Genel Emine Pile 30.05.2015
Antalya'da hayata geçirilecek ve tamamlandığında 5 milyon yolcuya hizmet verecek olan Antalya Batı Havalimanı istihdama büyük katkı sağlayacak.
Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve AK Parti Antalya milletvekili adayı Lütfi Elvan Antalya'ya yapılan projeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Elvan'ın açıkladığı Antalya Batı Havalimanı projesinin kent ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacağı belirtildi. 

Elvan'ın seçim ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'nın üretim gücünü artırmak ve Anadolu'nun lojistik üssü yapmak amacıyla lojistik merkez projesinin uygulamaya konulacağı, bunun tarıma ve dış ticarete olduğu kadar istihdama da büyük katkı sağlayacağı ifade edildi.

Projenin yapımında 2 bin kişinin çalışacağı bildirilen açıklamada, "Merkez tamamlandığında ise 4 bin kişi işe alınacak. Merkezin ekonomiye katkısı yılda 70 milyon lirayı bulacak" ifadesi kullanıldı. 

"Havalimanı ile Antalya ekonomisi kalkınacak"

Batı Antalya Havalimanı projesinin de işsizliğin önüne geçeceği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yılda 5 milyon yolcuya hizmet verecek havalimanı, Antalya ekonomisine yılda 2 milyar lira katkı sağlayacak. Projenin yapım aşamasında bin kişi çalışacak. Havalimanı açıldıktan sonra 500 kişi işe alınacak. Havalimanı için faaliyet gösterecek yan sektörler de düşünüldüğünde, bu sayı daha da artacak. Böylece Finike, Demre, Kaş ve Kumluca'daki vatandaşların iş sahibi olma imkanı artacak."

Yeni projelerle istihdam sağlanacak

Antalya'dan Kaş'a bölünmüş yol ve Antalya-Alanya otoyol çalışmalarında yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edileceğinin vurgulandığı açıklamada, hızlı tren inşaatlarının şantiyesinde de ortalama bin işçinin görev yapacağının altı çizildi. 

Açıklamada, Lara ve Demre'de yapılacak kruvaziyer limanları ile Muratpaşa açıklarında yapılacak Altın Portakal Yat Limanı'nın yapım sürecinde ve sonrasında 3 bin kişiye istihdam sağlayacağını belirtildi. 

Batı Antalya Havalimanı