ahmet misbah demircan

Başkan gözüyle Beyoğlu!

Genel Uğurcan Tokay 29.07.2015
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, bölgedeki son durumu emlaktasondakika.com'a anlattı.
İstanbul'da her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği Beyoğlu, her anlamda yükselmeye devam ediyor. İstiklal Caddesi, Galatasaray'ı, Çiçek Pasajı, tarihi belediye binasıyla İstanbul'un aynası konumunda olan Beyoğlu, son dönemde kentsel dönüşümle de ön plana çıkıyor.

Peki Beyoğlu'nda nasıl gelişmeler yaşanıyor? Emlaktasondakika.com ekibi olarak ziyaret ettiğimiz Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, mikrofonlarımıza çok özel açıklamalarda bulundu.

3 dönemli Beyoğlu

"Napolyon'un bir sözü var, dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu diye. Haliç'in iki köşesi var. İlk köşeyi Beyoğlu tutuyor, ikinci köşeyi ise Sarayburnu tutuyor. Beyoğlu'nu 3 döneme ayırıyorum. Cenevizliler dönemi çok önemli. İstanbul orjinalinde Rumların olduğu bir şehirmiş ancak ecdadımız başkentte her devletten insan olsun istemiş ve herkesi kabul etmiş. Sonraki yıllarda Beyoğlu Belediyesi'nin yapımına karar verilmiş. Bugünkü binamız 1883'te hizmete açılıyor ve Tarlabaşı, İstiklal Caddesi ve tüm imar hareketleri Beyoğlu yeni dönemine giriyor ve hala bu hareketlilik devam ediyor. Biz, binamızı 135 yıl sonra yeniden restore ettirdik"

beyoğlu belediyesi

Şehrin dinamiğine uygun kariyer

"Beyoğlu'nda turizm, eğitim, kültür ve hizmet sektörüne ağırlıklı olarak yatırım yapıyoruz. İlçemizdeki yeni yatırımlara tüm hızımızla devam ediyoruz. Türkiye 10-11 bin dolarlık gayri safi hasılayı yakalamış bir ülke. Ancak bunun 20 binlere çıkması gerekiyor. Bunun için ilk olarak kişinin kariyerini iyi belirlemek gerekiyor. Anne ve babada yol gösterici olacak ve çocuk içinde yaşadığı şehrin dinamiklerine uygun olarak tercihler yapacak. Bu açıdan bakıldığında BEYİM, burada yapılan işleri, bölgedeki yatırımcıyla buluşturuyor. Beyoğlu'nda yaşan birisi ekmeğini kazanmak için Kartal'a gidiyorsa büyük külfetler altına giriyor. Kamu olarak insanların doğruya yönlendirmeliyiz. Yani yatırımcılarla bölgemizdeki gençlerimizi istihdam noktasında buluşturursak, bölgedeki tüm yatırımlara kendi malımızmış gibi bakarsak refaha kavuşuruz"

beyoğlu belediye başkanı ahmet misbah demircan ve uğurcan tokay

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

beyoğlu kentsel dönüşüm beyoğlu son durum beyoğlu bölgesi