binali yıldırım

Başbakan Yıldırım, çevre duyarlılığına dikkat çekti

Genel Emine Pile 05.06.2016
Başbakan Binali Yıldırım, Çevre Günü Etkinliği çerçevesinde Dumanlı Yaylası'nda doğa yürüyüşü yaptı
Başbakan Binali Yıldırım Erzincan'ın Refahiye ilçesi sınırlarında bulunan Dumanlı Yaylası'nda düzenlenen yürüyüşe katılarak çevre duyarlılığına dikkat çekti.

"5 Haziran Dünya Çevre Günü Etkinliği" kapsamında Dumanlı Yaylası'nda Doğa Yürüyüşü etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Başbakan Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Efgan Ala, AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Yürüyüş öncesi öğrencilerle sohbet edip, AK Parti Çevre Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan'dan etkinlik hakkında bilgi alan Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı açıklamada şöyle konuştu:
"Çevre konusunda bazı yanlış konular var. Şöyle ki çevre diyince bazıları için hiçbir şeye dokunma, hiç el atma. Bazıları da fabrika yapalım, ev yapalım, yollar yapalım, şehirler yapalım. Bu iki uç arasında gidip geliyoruz. Doğru olan ihtiyaçlarımızı görmek. Türkiye kalkınacak, refaha ulaşacak. Bu nasıl olacak üretmekle olacak, yatırım yapmakla olacak. Fabrika kurmak, tarımda sanayide birçok alanda turizmde, sağlıkta, eğitimde, altyapıda gelişmişlik seviyesine göre ülkeler sıralanır. Türkiye Dünyanın iyi ekonomisinde yerini aldı. Ama bizim 2023 hedeflerimiz ilk 10 içerisinde yerimizi almaktır. Onun için özellikle Doğu bölgemizde bilhassa terör sonrası bölgesel kalkınma bölgesel refahı artıracak tedbirleri almamız lazım. Bunu yaparken de çevreyi tahrip etmeden ama gerekli olan yatırımları da ihmal etmeden gerçekleştirmemiz lazım."

AK Parti olarak çevreye oldukça duyarlı olduklarını kaydeden Başbakan Yıldırım, "AK Parti olarak geçtiğimiz 12 Eylül kongresinde genel başkan yardımcılarına yeni bir genel başkan yardımcılığı ilave ettik. Çevre, şehir ve kültür başkanlığı. Çiğdem Karaaslan hanımefendi de başkan yardımcımız. Bu da Ak Partinin çevremize kültürümüze şehirciliğe verdiği önemin öncelikli göstergesidir" şeklinde konuştu.

Daha sonra Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler yoğun yağmur yağışı altında Dumanlı Yaylası'nda ormanlık alanda doğa yürüyüşü yaptı.

ARACINI KENDİ KULLANDI

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan'ın Refahiye ilçesi Dumanlı Yaylası'nda katıldığı yürüyüşün ardından makam arabasının şoför koltuğuna geçerek, doğup büyüdüğü Kayı Köyü'ne gitti.

Başbakan Binali Yıldırım, Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında katıldığı yürüyüşte yağmur nedeniyle ıslanan çocukların muhafaza altına alınmasını istedi. Etkinlik bölgesinde açılan çadırda bir süre yağmurun durmasını bekleyen Başbakan Yıldırım, yağmurun durmasıyla kendisini takip eden basın mensuplarının fotoğraflarını çekti. Ardından makam aracının şoför koltuğuna geçen Başbakan Yıldırım, doğup, büyüdüğü yer olan Refahiye'nin Kayı Köyü'ne gitti.

Başbakan Yıldırım'ın, Kayı Köyü'ndeki temaslarının ardından Erzincan Belediyesini ziyaret etti.

ANKARA'YA DÖNDÜ

Başbakan Binali Yıldırım, özel uçak "ANA" ile saat 17.40'da Ankara'ya gitti.

Yıldırım'ı Erzincan Havalimanı'ndan Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy ile diğer yetkililer uğurladı.

Başbakan Yıldırım ile eşi Semiha Yıldırım ve İçişleri Bakanı Efkan Ala da Ankara'ya gitti.

Başbakan Binali Yıldırım çevre günü etkinliği