ipotekli ev

Barcelona'da ipotek mağdurlarını koruma önlemi

Genel Zeynep Karabağ 10.09.2015
Belediye Başkanı Colau, 2 yıldan fazla süre boş tuttukları 12 daire için 3 bankaya para cezası verdi
İspanya'da mayıs ayında yapılan yerel seçimlerin ardından Barcelona Belediye Başkanı olan aktivist Ada Colau, ipotek mağdurlarını korumaya yönelik projelerini hayata geçirmeye başladı.

Katalonya özerk yönetiminde geçen yıl yürürlüğe giren konut yasası gereği, herhangi bir yasal gerekçe göstermeden, kiralık veya satılık ilanı verilmeden bir daire 2 yıldan fazla boş tutulamazken, bu yasayı uygulayan Barcelona Belediyesi, boş tuttukları 12 daire için 3 bankaya para cezası verdi. 

Dairelerden 7'sinin Sareb, 4'ünün BBVA ve birinin de Banc de Sabadell'e ait olduğu belirtilirken, bankaların her bir daire için 5'er bin avro ceza ödeyecekleri açıklandı.

Ayrıca benzer durumda olan, bankalara ait ve 2 yıldır boş tutulduğu iddia edilen 50'den fazla daire hakkında da incelemelerin sürdürüldüğü bilgisi verildi.

İspanya'da ekonomik krizin başladığı 2008 yılından bu yana istatistiklere bakıldığında Barcelona'da ipotek mağduru olan yılda yaklaşık 2 bin kişinin evlerinden çıkarıldığı görülüyor. 

Katalonya'da İpotek Mağdurları Derneği'nin kurucularından olan Ada Colau'nun Barcelona Belediye Başkanı olduktan sonra ilk günkü icraatı, polis ve icra memurlarının karşısına geçerek, ipotek mağduru olan 9 ailenin evden çıkarılmalarını önlemek olmuştu.

Evsizlere yardımlar

Barcelona Belediyesi ayrıca aldığı tedbirler kapsamında evsizlere yapılan yardımları da artırdı.

Belediyenin konutlardan sorumlu üyesi Josep Maria Montaner belediye bütçesinden hiçbir geliri olmayan ailelere yardım için ayrılan paranın 6 milyon avrodan 7 milyon avroya çıkarıldığını duyurdu.

Aylık geliri 300 avrodan fazla olmayan ailelere yapılan kira yardımının da artırıldığını kaydeden Montaner, bu yardımdan Barcelona'da bin 600 ailenin faydalanmasının öngörüldüğünü söyledi. Montaner ayrıca, Barcelona Belediyesinin konut satın almak veya restore etmek için 3,5 milyon avro ayıracağını, mevcut durumda 17 evin satın alınması için görüşmeler yapıldığını, ayrıca sosyal konut yapımına da hız vereceklerini belirtti. 

ipotekli ev