Çamgazi Barajı

Barajlarda su seviyesi giderek artıyor

Genel Zeynep Karabağ 21.12.2014
DSİ Adıyaman Şube Müdürü Kaya: "Çamgazi Barajı'nda doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha fazla"
Devlet Su İşleri (DSİ) Adıyaman Şube Müdürü Hakan Kaya, Çamgazi Barajı'ndaki doluluk oranının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha fazla olduğunu söyledi.

Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, yağışlardan son derece memnun olduklarını belirtti.

Yağmurların bu şekilde devam etmesi halinde çiftçilerin yeni dönemde mağdur olmayacağını ifade eden Kaya, şuanda bekledikleri miktarda su akışının olduğunu kaydetti.

Bölgedeki barajların doluluk oranının nisan ayındaki oranı yakaladığına işaret eden Kaya, "Özellikle Çamgazi Barajı'nda doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 daha fazla. Geçen yıl yaptığımız ölçümlerde yüzde 22 olan doluluk oranı şuanda yüzde 32'ler seviyesinde. Yağışların böyle gitmesi halinde doluluk oranı yüzde 95'lere ulaşacaktır. Diğer taraftan 6 göletteki doluluk oranı da beklediğimiz seviyede devam ediyor. İnşallah bu şekilde yağışlar devam eder de çiftçimiz geçen seneki mağduriyeti yaşamaz" dedi.

16 bin hektarlık alanda sulama yapılıyor 

Çamgazi Barajı'ndan 8 bin hektarlık bölgenin sulandığına işaret eden Kaya, irili ufaklı göletlerle birlikte bu alanın 16 bin hektara çıktığını dile getirdi.

DSİ'nin yapacağı projelerle Adıyaman'da 121 bin hektarlık alanın sulanmasının hedeflendiğini belirten Kaya, bunu da önümüzdeki yıllarda hayata geçireceklerini ifade etti.

Yeni dönemde sulama konusunda önemli çalışmalarının olduğunu aktaran Kaya, "En kısa zamanda Çelikhan sulaması olacak. Burada 21 Ocak'ta ihaleye çıkıyoruz. İnşallah sulama şebekesi ihalesini 2015 yılına yetiştirirsek, buna başlayacağız. 2017 yılında da devilasyon tesislerini bitireceğiz" diye konuştu.

AA

barajlardaki su oranı Devlet Su İşleri Çamgazi Barajı