aydın sel

Barajlar doldu taşıyor

Genel Nafiz Akyüz 30.03.2015
Bozdoğan ilçesinde kurulu Kemer Barajı'nın kapakları, dolu savak nedeniyle açılınca taşkın meydana geldi.
ESD - Aydın'da son bir haftadır etkili olan yağışlar nedeniyle Kemer Barajı'nın doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Devlet Su İşleri yetkililerinin baraj kapaklarını açtırmasıyla Büyük Menderes Nehri'nde meydana gelen taşkın, tarım arazilerine zarar verdi. 

Devlet Su İşleri 21. Bölge Müdürlüğünden kendilerine bilgi verildiğini belirten Yenipazar Belediye Başkanı Zafer Savcı, arazileri zarar gören vatandaşların duyarlı olması gerektiğini, arazilerde hasar tespit çalışmalarının en kısa zamanda yapılacağını belirtti. 

Doğal bir afet yaşandığını ifade eden Savcı, şunları söyledi:

"Hasarın giderilmesi konusunda Aydın Valisi Erol Ayyıldız ile görüştük. Bizden mağdur olan çiftçilerimizin belirlenmesini istedi. Kendisi durumun ilgili bakanlıklara bildirileceğini söyledi. İlçemiz bu taşkından ciddi anlamda etkilendi" dedi. 

Yenipazar ilçesinde ekili arazilerinin sular altında kalmasını değerlendiren üreticiler ise taşkının arazilerine verdiği zarardan ötürü büyük üzüntü duyduklarını dile getirdi. 

Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri ise taşkın nedeniyle kapatılan Nazilli-Yenipazar karayolunun suyun çekilmesiyle tekrar trafiğe açılacağını bildirdi.

Aydın'da Kemer Barajı taştı kapakları açılan baraj taşkına neden oldu