kuş gribi karantina

Balıkesir Edincik Mahallesi karantinada

Genel Nafiz Akyüz 03.05.2015
Balıkesir'in Bandırma ilçesinde kuş gribi virüsü tespit edilmesinin ardından resmi araçlar dışında bölgeye giriş ve çıkış yasaklandı.
ESD - Bandırma'ya bağlı Edincik mahallesindeki toplu tavuk ölümlerini inceleyen görevliler kuş gribi tespit edince bölge karantinaya alındı.

Bugüne kadar yaklaşık 40 bin tavuğun hastalıktan telef olduğu mahalleye resmi araçlar dışında giriş ve çıkış yasaklandı.

Kaymakam Ali Mantı, AA muhabirine, hastalığın görüldüğü bölgede hijyen ve dezenfeksiyon çalışmalarının iki katına çıkartıldığını söyledi.

Bölgeye giriş ve çıkışın İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin kontrolünde gerçekleştirildiğine dikkati çeken Mantı, "Resmi araçlar dışında bölgeye giriş ve çıkışlar yasaklandı. Şüpheli hayvanlar gözetim eşliğinde itlaf edildi" diye konuşt 

Bandırma'da, kuş gribi ve sonrasında alınan önlemlerle birlikte telef olan tavuk sayısının yaklaşık 70 bine yükseldiği öne sürüldü. Bandırma'nın Edincik Mahallesi'nde 132 besihanede yılda yaklaşık 2.5 milyon tavuk yetiştiriliyor.

balıkesir'de kuş gribi karantinası kuş gribi geri döndü kuş gribi karantinası