gökkuşağı renklerindeki Balçova Teleferik Tesisleri

Balçova teleferiği yakında sefere başlıyor

Genel Emine Pile 29.06.2015
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Balçova Teleferik Tesisleri'nde güvenlik testleri tamamlandı.
İzmir Balçova'da AB standartlarına uygun olarak tasarlanan ve güvenlik testlerini tamamlayan gökkuşağı renklerindeki Balçova Teleferik Tesisleri yakında seferlere başlayacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, birimler arası koordinasyonsuzluk yüzünden sürekli aksayan Balçova Teleferik Tesisleri'nde güvenlik testlerini tamamladı. Uluslararası bağımsız sertifikasyon kuruluşundan gerekli onayı alan Büyükşehir Belediyesi, geç ihale ettiği tepedeki mesir alanlarını da yeniledi. Teleferik Tesisleri, uluslararası sertifikasyon belgesinin gelmesinin ardından nihayet seferlere başlayacak.

TEMMUZDA HİZMETE AÇILACAK 

2007 yılında Makine Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nin hazırladığı rapor doğrultusunda can ve mal güvenliği olmadığı gerekçesiyle kapatılan Teleferik Tesisleri, yenilenmiş, modern ve daha güvenli haliyle önümüzdeki ay hizmete alınması planlanıyor. Taşıyıcı sistemleri, uzun süren ihale süreçleri ve art arda gelen ihale iptallerinin ardından, deneme seferlerini de tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, günübirlik tesisleri geç ihale etmesinin faturasını vatandaşa kesmişti.

YOLCULUK SÜRESİ 2 DAKİKA 42 SANİYE SÜRECEK 

AB standartlarına uygun olarak tasarlanarak İzmir'e tekrar kazandırılan tesisin "gökkuşağı" renklerindeki kabinleri ile saatte 1200 yolcu taşınabiliyor. Her biri gökkuşağının bir renginde tasarlanan 20 adet 8'er kişilik kabinler ile yapılacak yolculuk süresi 2 dakika 42 saniye sürüyor. Tesis 12 milyon TL'ye mal oldu.

Balçova teleferiği Balçova Teleferik Tesisleri