bakırköy tren istasyonun önündeki insanlar

Bakırköy esnafına Marmaray tahliyesi!

Genel Merve N. Güreş 23.07.2015
Marmaray kapsamında yenilenecek Bakırköy Tren İstasyonu için düğmeye basıldı. TCDD’nin kiracısı esnaf dün bir bir dükkanlarını tahliye etti.
Avrupa ve Anadolu yakasını Boğaz'ın altından tüplerle birleştirilen Marmaray'ı, Halkalı'ya kadar uzatma projesi son hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda mevcut hat üzerinde bulunan tüm banliyö tren istasyonları yenileniyor. Bu noktalardan biri olan Bakırköy Tren İstasyonu'nda ise yenileme çalışmaları için düğmeye basıldı. 

Tren istasyonun girişinde bulunan bir çok dükkan 22 Haziran'da kiracısı oldukları TCDD'den gelen tahliye emriyle büyük şoka uğradı. 1 ay içinde dükkanlarını boşaltmaları gerektiğini öğrenen esnaf, bu kadar kısa zaman içinde nasıl çıkacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Dün tahliye süresi doldu. Başta yıllardır hizmet veren eczane olmak üzere, büfe ve restoranların bir çoğu dün dükkanlarını boşalttı.

TCDD İLE DAVALIK OLDULAR

Kiracılardan bir kısmı ise tahliyeyi reddederek dükkanları boşaltmadı. TCDD ile davalık olan kiracılar bu kadar kısa sürede tahliye emrinin verilmesine ve kendilerine yer gösterilmemesine isyan etti.

Dükkan sahiplerinden Soykan Balcı, “2016'nın sonunda istasyonun tamamlanacağını söylediler. Biz 22 Temmuz'da tahliyeyi yaptık. Ancak bazı dükkanlar tahliyeyi reddetti. TCDD ile davalık oldular. Anlaşma yapanlara ise yeni istasyonda yer verileceği belirtildi” dedi.

GEBZE-HALKALI ARASI 105 DAKİKAYA İNECEK

İstanbul'da ulaşımın can damarlarından bir olan ‘Sirkeci-Halkalı' ve ‘Haydarpaşa-Gebze' banliyö treni hatları Marmaray projesi kapsamında 2012 yılında durdurulmuştu. Yaklaşık 2 yıl önce hizmete açılan Marmaray'da  ‘Ayrılıkçeşme-Kazlıçeşme' arasındaki 14 km'lik bölümde ulaşım sağlıyor. “CR3” adı verilen projeye göre Kazlıçeşme-Halkalı ve Haydarpaşa-Gebze arasındaki banliyö hatları da iyileştirilecek ve Marmaray'a entegre edilecek.  Bu büyük proje tamamlandığı Gebze'den Halkalı'ya seyahat süresi 105 dakikaya inecek.

Merve N. Güreş/Emlaktasondakika.com

 

marmaray banliyö tren bakırköy tren istasyonı