"Enerji Verimli Bina Tasarım" yarışması

Bakanlık, 'Enerji Verimli Bina Tasarım' yarışması düzenliyor

Genel Emine Pile 26.09.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, üniversitelerin ilgili alanlarında okuyan öğrenciler için "Enerji Verimli Bina Tasarım" yarışması düzenliyor.
Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, son zamanlarda enerji verimliliğini artıracak olan yeşil binalar üzerine çalışmalarına hız veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın "Enerji Verimli Bina Tasarım" yarışması düzenlediği bildirildi.

En fazla üç kişiden oluşabilecek takımlardan birinci olanın üyelerinin, ödül olarak masrafları Bakanlık tarafından karşılanmak üzere yurt dışında eğitim görmeye hak kazanacağı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türkiye'de binalarda eğitim verimliliğinin artırılmasına katkı sağlaması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üniversitelerin ilgili alanlarında okuyan öğrenciler için bir yarışma düzenlendi. Yarışma, yüksek enerji verimliliği standartlarını yansıtan yeni konut tasarımı ve mevcut bir kamu binasının birincil enerji tüketiminde en az yüzde 30 azalma sağlayacak şekilde enerji verimliliği tadilatı olmak üzere iki kategoride yapılacak. 

Yarışmaya, Türkiye üniversitelerinin mimarlık, inşaat mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, elektrik-elektronik mühendisliği öğrenimi gören Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı veya yabancı uyruklu lisans ve/veya yüksek lisans öğrencileri katılabilir. 

Yarışma için son kayıt tarihi 15 Ekim 2016, projelerin gönderilmesi için de son tarih 06 Ocak 2017 olarak belirlendi.

Yarışma hakkında detaylı bilgiye http://beva.csb.gov.tr adresinden ulaşılabilir. 

Enerji Verimli Bina Tasarım enerji verimliliği