Geminbeli Yolu

Bakan Yıldırım Geminbeli Yolu ve Tüneli inşaatını inceledi

Genel Emine Pile 09.04.2016
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ile Geminbeli Yolu ve Tüneli inşaatını inceledi.
İncelemelerin ardından gazetecilere açıklama yapan Yıldırım, bu güzergahın adının "Karadeniz-Akdeniz Koridoru" olduğunu belirtti.

Karadeniz'den gelen trafiğin buradan geçerek Akdeniz illerine ulaşacağına işaret eden Yıldırım, "767 kilometrelik, 2 deniz arasında bir yol. Bu güzergahta irili ufaklı 48 tünel var. Geminbeli tünelinin ikisini uç uca koyduğumuzda 8,5 kilometre ediyor. Yani büyük bir tünel. Eskiden bu tünelleri yapmak için 30-40 yıl gerekirdi. Şimdi Allah'ın izniyle bunun gibi tüneller 3-4 yılda bitirilebiliyor." diye konuştu.

"Bunlar ya hizaya gelecekler ya da yok olup gidecekler"

Geminbeli Yolu ve Tüneli projesinin de bitmek üzere olduğunu aktaran Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bundan sonra süratle beton kaplama bir yandan yapılacak, bir yandan da kalan 3 bin metre bitirilmiş olacak. Tünel inşaatında gece gündüz 300'den fazla çalışan var. Tünel inşaatında 4 ayna var. Her bir tünelde 10 kilometre ilerleme sağlanıyor. Adeta iğneyle dağı deliyor gibi yapıyoruz. Zahmetli, zor bir iş. Buradaki işçilerimiz Türkiye'nin geleceğini inşa eden, gelecek nesillerin gururla hatırlayacakları büyük projelerin gerçek mimarları. Ülkemizin neresinde ne iş yaparsan bu millet, bu hizmetleri hak ediyor. Siz bakmayın 3-5 bölücüye. Hendek kazıyor, bina yıkıyor, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Bunların gittiği yol, yol değildir. Bunlar ya hizaya gelecekler ya da yok olup gidecekler. Başka çaresi yok. Türkiye bayrağıyla, 780 bin kilometrekare vatan toprağıyla, 79 milyon vatandaşıyla birdir, beraberdir, kardeştir. Bu milletin kardeşliğine göz dikenler, bozmaya çalışanlar, Sivas Geminbeli şahittir ki hak ettikleri cevabı alacaktır."

Milli Savunma Bakanı Yılmaz: En kısa zamanda Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacağız

Bakan Yılmaz da Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayan projenin önemli geçiş noktalarından birinde olduklarını aktardı.

Tünelin 8 bin 500 metre uzunluğa sahip olduğunu belirten Yılmaz, "Bunun da yaklaşık 5 bin 200 metresi tamamlanmış durumda. Gece gündüz çalışıyorlar. Gerek Ulaştırma Bakanlığımızın gerekse Karayolları Genel Müdürlüğümüzün yönetiminde ve gözetiminde inşallah en kısa zamanda Karadeniz'i Akdeniz'e bağlayacağız." şeklinde konuştu.

Yılmaz, Karadeniz Akdeniz'e bağlandığında iki taraftaki yük ve insan hareketinin daha kolay sürede limanlara ulaşacağına değinerek, "Bu Türkiye'nin kalkınma projesinin en önemli kuşaklarından biri. Çoğu gitti azı kaldı. İnşallah en kısa zamanda tamamlanacak ve milletimizin hizmetine sunulacaktır." ifadelerini kullandı.

Geminbeli Yolu inşaatı binali yıldırım geminbeli yolu geminyolu tüneli