Güldemet Sarı şehit ailelerini ziyaret etti

Bakan Sarı, şehit yakınlarına taziyede bulundu

Genel Emine Pile 06.02.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy ve askeri yetkililer ile Sur şehitleri için düzenlenen törene katıldı.
Diyarbakır'ın Sur ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda şehit düşen Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak ile Astsubay Kıdemli Çavuş Ünal Biçakcı için tören düzenlendi.

Diyarbakır Asker Hastanesindeki törende şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları katafalka konuldu, öz geçmişleri okundu ve dua edildi.

Törene katılan şehit teğmen Özatak'ın 9 kardeşi de üzüntülü anlar yaşadı. 

Diyarbakır Cezaevi Jandarma Tabur Komutanlığı emrine 27 Temmuz 2015'te atanan Şehit Özatak'ın, Diyarbakır Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığında görev yapan arkadaşlarından şehit olanların yerine gönüllü olarak görev yapmak istediğini belirterek dilekçe verdiği, 28 Ocak'ta da Diyarbakır Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığı 2. Bölük Komutanlığı 2. Tim Komutanı olarak görevlendirildiği bildirildi.

Jandarma Bölge Komutanlığında görevli Jandarma Yüzbaşı Mehmet Halef Çelikkollu, yaptığı konuşmada, Türk milletinin her türlü felaket karşısında büyük bir sabır gösterdiğini, vatanı söz konusu olduğunda da hiçbir fedakarlıktan çekinmediğini söyledi.

Üzerinde yaşanan toprakların Türk yurdu olarak kalmasının uzun süren mücadelenin, gösterilen özverili çabaların ve hayatlarını bu uğurda kaybeden aziz şehitlerin eseri olduğunu anlatan Çelikkollu, şunları kaydetti:

"Bilinmelidir ki Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye Cumhuriyetini korumak ve muhafaza etmek kararından asla vazgeçmeyecektir. Hukuku, insan temel hak ve özgürlüklerini, eşitliği ve demokrasiyi dilinden düşürmeyen ancak devletin sunduğu tüm bu haklardan faydalanarak insanlığa, hukuka, demokrasiye ve özgürlüğe tamamen aykırı ve ters, en alçak cinayetleri işleyenler ve bu cinayetlere alkış tutanlar şunu asla unutmasınlar, Türkiye Cumhuriyeti devleti kanunları önünde yaptıkları bu caniliklerin hesabını mutlaka vereceklerdir."

Daha sonra şehit Teğmen Özatak'ın cenazesi memleketi Hakkari'ye, Astsubay Kıdemli Çavuş Biçakçı'nın cenazesi de Trabzon'a gönderildi.

Cenaze törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Musa Çitil, 1. Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan ve Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz ve Asker Hastanesi Baştabibi Servet Emeksiz katıldı.

Güldemet Sarı Jandarma Teğmen Abdulselam Özatak Astsubay Kıdemli Çavuş Ünal Biçakcı