inşaat çalışanları ve bakan ışık

Bakan Fikri Işık hastane inşaatını inceledi

Genel Rüya Tulumbacı 14.10.2015
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, İzmit'te yapımı süren Kocaeli Şehir Hastanesinde inceleme yaptı.

335 bin metrekare kapalı alan

Cephanelik bölgesinde bulunan şantiyeye gelen Işık, yaptığı açıklamada, amaçlarının 36 ayda projeyi bitirmek olduğunu vurguladı. 335 bin metrekare kapalı alana sahip proje tamamlandığında, Kocaeli'nin 1180 adet yatak, 52 ameliyathane ve 100'ün üzerinde yoğun bakım yatağı bulunan modern sağlık kompleksine sahip olacağını da sözlerine ekledi.

Günlük 50 bin insan gelecek

Işık, projede hafriyat çalışmalarının başladığını belirterek, "Hızlı bir çalışmaya şahit olacağız. Bugün genel bir değerlendirme yaptık. Buraya günlük yaklaşık 50 bin insan giriş çıkış yapacak. Bu önemli rakam, Kocaeli'nin sağlıktaki yükünü alacak bir merkez'' diye konuştu.

Ulaşım ağı güçlendiriliyor

Bakan Işık, 50 bin kişinin günlük erişimini sağlayacak ulaşım altyapısı için çalışma talimatı verdiklerini dile getirerek, şunları kaydetti; ''Otoyol üzerindeki köprünün büyütülmesi, Yeşilova'dan bağlantının kurulması ve bizim 'kanal boyu' dediğimiz yolun komplekse kadar uzatılması aynı zamanda da giriş-çıkış verilmesi, hafif raylı sistemin proje bitene kadar hastaneye bağlantısının yapılması gibi pek çok konuyu da 3 ay içinde çalışacaklar.''

3. basamak sağlık hizmeti verecek

Projenin kendileri açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Işık, "Projenin hayata geçmesi ve kentteki diğer sağlık yatırımlarımızın da sonuç vermesiyle Kocaeli sağlıkta sadece Türkiye'nin en güçlü altyapısına sahip ili olmaktan ziyade belki de bölgenin en güçlü altyapısına sahip şehri haline gelecek. Önümüzdeki 3-4 yıl içinde 3. basamak sağlık hizmeti verecek hastane sayısı 4'e çıkacak. Bu önemli bir adım" ifadesini kullandı. Konuşmanın ardından Bakan Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve diğer ilgililer, inşaat alanını gezdi.

Bilim Sanayi Teknoloji Fikret Işık Kocaeli şehir hastanesi