berat albayrak

Bakan Berat Albayrak yabancı yatırımcıya önemli mesajlar verdi

Genel 17.08.2018 11:23

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 bini bulan yabancı yatırımcılarla yaptığı telekonferans görüşmesinde önemli mesajlar verdi.

Bakan Berat Albayrak yabancı yatırımcılarla buluştu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 6 bini bulan yabancı yatırımcılarla yaptığı telekonferans görüşmesinde önemli mesajlar verdi.

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından satırbaşları:

"TÜRK BANKACILIK SİSTEMİ SAĞLIKLI VE GÜÇLÜ"

Türk bankacılık sistemi sağlıklı ve güçlü. Şu an piyasa düzensizliği ile uğraşıyoruz. Bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu yok. Bankalara destek konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Merkez Bankası mali politika ile paralel adım atacak. Bu dalgalanmalardan daha güçlü çıkacağız.

"IMF İLE İŞ BİRLİĞİ PLANIMIZ YOK"

Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak. IMF ile bağlantıya geçme, iş birliği planımız yok. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek. Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz.

"TÜRKİYE YATIRIMCILAR İÇİN CAZİP OLMAYA DEVAM EDECEK"

Türkiye yatırımcılar için cazip olmaya devam edecek. Yatırımcılarla şeffaf ve açık diyaloğu destekliyoruz. Türkiye ekonomisine güven devam ediyor. Doğrudan yatırım çekmeye odaklandık. Mali disiplin ekonominin en temel çıpalarından biri. İddialı tasarruf planı için tüm bankalara görev verildi. Yıl sonu için faiz dışı fazla 6 milyar lira. Hükümet çok ciddi bir harcama kısıntısına gidecek.

"HALKBANK'A BİR CEZA BEKLEMİYORUZ"

Halkbank'a bir ceza beklemiyoruz. Kamu bankalarının yardıma ihtiyacı olursa yanlarındayız. ABD Hazine Bakanı ile iyi iletişim içerisindeyiz.

"SERMAYE KONTROLLERİ HİÇBİR ZAMAN GÜNDEMİMİZDE OLMAYACAK"

Ekonomide ılımlı bir büyüme oranı bekliyoruz. Daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalayacağız Birkaç hafta içinde ek fonlama kaynakları açıklayacağız Mali disiplin ekonominin en temel çıpalarından biri. Sermaye kontrolleri hiçbir zaman gündemimizde olmayacak. Yeni makro ihtiyati tedbirler, sıkı makro ve mali politikalarla daha sürdürülebilir bir büyümeyi yakalacağız.

"YATIRIMCILARDAN DESTEK GÖRDÜK"

Yatırımcılardan destek gördük. Odaklandığımız ana konu mali politikalarla faiz dışı fazlayı desteklemek. Güveni artırmak için her türlü adımı atacağız. Bankacılık sektörü mevcut volatiliteyi yönetebilecek kapasitede, sektöre destek verme konusunda tereddüt etmeyeceğiz. Türkiye serbest piyasa yaklaşımından sapacak bir kriz döneminde değil.