imar barışı imar affı istanbul

Bakan açıkladı: İmar barışına başvuru sayısı 1 milyonu aştı

Genel 22.06.2018 10:05

Bakan Özhaseki, İmar Barışı'ndan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahiplerinde rekor başvuru geldiğini açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, İmar Barışı'na ilişkin yaptığı açıklamada konut ve işyeri sahibi vatandaşların rekor artışla başvuru yaptığını söyledi

Bakanı Mehmet Özhaseki'nin konuya ilişkin açıklamaları şöyle;

"Bayram sonrası düzenlemeden yararlanmak isteyen konut ve iş yeri sahibi vatandaşlarımızın sayısında rekor bir artış yaşandı. İmar Barışı'na başvuru sayısı iki haftada 1 milyon 38 bin 655'e ulaştı. Vatandaş başvurusunu yaptıktan sonra konutlarda yüzde 3, iş yerlerinde ise yüzde 5 oranındaki bedelini de yatırdığında belgesine kavuşacak, böylece kaçaklık durumundan, devletle ihtilaflı olmaktan ve cezalardan kurtulacak"

Tebliğ, Yapı Kayıt Belgesi müracaatı, bu belgenin bedelinin hesaplanması ve ödenmesi, belge verilen Hazineye ait taşınmazların satışı, Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmeyecek yapılar ile bu belgenin düzenlenmesi safhasında yalan beyanda bulunanlar hakkında yapılacak işlemlere ilişkin hususları kapsıyor. Buna göre, Yapı Kayıt Belgesi 31 Aralık 2017'den önce yapılmış yapılar için verilecek. Belge için müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar yapılacak, belge bedeli ise 31 Aralık 2018'e kadar ödenebilecek. Tebliğle, gerektiği durumda Bakanlar Kurulu başvuru ve ödeme süresini bir yıla kadar uzatabilecek.