açık hava müzesi

Bahçesini 'açık hava müzesi'ne dönüştürdü

Genel 25.10.2017 09:16

Iğdır'ın Halfeti beldesinde yaşayan Mustafa Çobaz, yıllarca topladığı eski tarım aletleri ile ev eşyasını, bahçesinde sergiliyor.

Iğdır'ın Halfeti beldesinde yaşayan Mustafa Çobaz, yaklaşık 20 yıl önce, geçmişte kullanılan malzemeleri toplamaya başladı. 200 yıllık kağnıdan el değirmenine kadar birçok eşyayı toplayıp bir araya getiren Çobaz, bunları evinin bahçesindeki yeşil alanda sergileyip vatandaşların ziyaretine açtı.

Çobaz'ın Türkiye'nin yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan ve İran'dan topladığı, teknolojik imkanların gelişmediği zamanlarda insan ve hayvan gücünden faydalanılarak kullanılan tarım aletlerinin de bulunduğu bahçedeki malzemeler, yöre halkının beğenisini topluyor.

Mustafa Çobaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, atalarından kalan gelenek ve tarihi değerlere kıymet vermesi yüzünden böyle bir çalışma yürüttüğünü belirterek, oluşturduğu bahçenin her gün onlarca kişi tarafından ziyaret edildiğini söyledi.

"Tek amacım eski kültürümüzü yaşatmak"

Bahçesinde sergilediği eski eşyaları köy, kasaba ve şehirleri gezerek topladığını anlatan Çobaz, "Bu eşyanın her birini köy köy dolaşıp toplayarak bir araya getirdim. Burada büyük tarım aletleri olarak 60-70 parça var, küçük ev aletleri olarak yüzü aşkın eşya var. Bunları toplarken çok büyük çaba harcadım. Bahçemi merak eden birçok insan ziyarete geliyor. Bahçemde kurduğum tarihi kıl çadırda gelen misafirleri ve ziyaretçileri ağırlıyoruz. Tek amacım eski kültürümüzü yaşatmak." dedi.

Çobaz'ın oluşturduğu "müze"nin, geçmişte hayat şartlarının zorluğunun göstergesi olduğunu aktaran Başkara, şunları kaydetti:

"Geçmişten bugüne çok zorluklarla geldik, şimdi her şey teknolojik olmuş. Buraya gelen gençlerimiz en azından atalarının bugüne nasıl geldiğini, nasıl emek sarf ettiğini, tırnaklarıyla, elleriyle, bedenleriyle, hayvan gücüyle nasıl çaba sarf ettiğini ve bugünlere nasıl geldiğimizi görme fırsatını buluyor. Geçmiş günün teknolojisiyle karşılaştırdığımızda bizlerin hazıra konmadığımızı, ata, babalarımızın dişleri ve tırnaklarıyla verdikleri emek ve çabayla bugünlere gelindiğini göreceksiniz. Umarım bu da gençlerimize örnek olur. Burada tarihi bir miras sergileniyor, biz de burayı çok önemsiyoruz. Buranın Halfeli beldemizde kurulan büyük bir eser olduğunu düşünüyorum."