Bağdat caddesi, cadde üzeri araç çizelgesi

Bağdat Caddesi'nde EDS'ler artıyor!

Genel Recep Birdal 30.01.2016
İBB, Uygulamaya alınan Koridor Hız Denetim Sistemi ilaveleriyle Bağdat Caddesi'nde denetimi genişletmeye devam ediyor.
Son olarak Bağdat Caddesi'nde 1 adet ve Cemil Topuzlu Caddesi sahil yolunda 2 adet uygulamaya alınan EDS/Koridor Hız Denetim Sistemi, ilavelerle genişliyor.

Koridor Hız Denetim Sistemi

Proje, yapım ve kurulumu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen ve kent genelinde hız denetimi amacı ile hayata geçirilen sistem halen 34 noktada kurulu olup, 5 adedi dışında 29 adedi aktif olarak hizmet veriyor.

Koridor Hız Denetim Sistemi karayolu üzerine kurulan iki adet taşıyıcı konstrüksiyon (TAG) üzerine yerleştirilen kameralar aracılığıyla hız ihlalleri yapan araçları tespit ediyor.

Sistem, koridora giren araçların, giriş ve çıkış zamanlarını kaydederek ortalama hızlarını hesaplıyor ve yasal hız sınırını aşan araçları belirliyor.

Hız İhlali yaptığı tesbit edilen araçlara, İstanbul Emniyet Müdürlüğünce cezai müeyyide uygulanıyor.

25 Ocak 2106 tarihi itibariyle Bağdat Caddesi'nde 1 adet olan Koridor Hız Denetim Sistemine 1 adet daha ilave edildi.

Sahil Yolu-Cemil Topuzlu Caddesi'nde de 2 adet Koridor Hız Denetim Sistemi bu hafta başı itibariyle hizmete alındı.

Koridor Hız Denetim Sisteminin Amacı:

Şehir içi yollarda hız kusuru (araç hızının yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uygun olmaması) nedeniyle meydana gelen kazaları önlemek mal ve can güvenliğinin sağlanması,

Kaza olasılığı ve kaza şiddetinin, ölümlü ve yaralanmalı kaza riskinin, kaza sonucu olası maddi kayıpların en aza indirilmesi,

Trafik akışının sürekli kılınması, seyahat sürelerinin kısaltılması, Yakıt tasarrufu ile birlikte daha az kirlilik ve gürültü, 7/24 Denetim sağlanması hedefleniyor.

İBB

Bağdat caddesi EDS Bağdat Caddesinde hız kontrolleri arttı