hava yolları

Avrupalılar çekilirken; Araplar Türkiye’ye yeni seferleri koydu

Genel 19.02.2018 16:58

Avrupa'dan birçok havayolu şirketi Türkiye'ye uçuşlarını durdururken Arap ülkelerindeki havayolu şirketleri Türkiye'ye seferlerini artırıyor.

Aralarında Air France, Iberia, Swiss, Alitalia, Austrian'ın da olduğu Avrupalı havayolları Türkiye'den çekilirken çeşitli Arap ülkelerinden havayolları Türkiye'ye yaptıkları seferleri artırıyor. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan sefer yapan Avrupa'dan Air France, Iberia, Swiss, Alitalia, Austrian ve ABD'den Air Canada, Delta artık uçmazken Arap dünyasının Türkiye'ye ilgisi artıyor.

Air Arabia İzmir'e uçacak

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'nın ilk ve lider düşük maliyetli havayolu şirketi Air Arabia, 27 Haziran 2018'den itibaren Birleşik Arap Emirlikleri ile İzmir'i birbirine bağlayan ilk havayolu şirketi olacak. 

Dubai'ye karayoluyla 15-30 dakikalık mesafede yer alan Sharjah'ın Air Arabia ile Türkiye bağlantısı da böylece 5 merkeze çıkacak. Air Arabia halihazırda İstanbul, Antalya, Bodrum ve Trabzon'a uçuyor. Sharjah-İzmir uçuşları, haftada iki gün karşılıklı olarak yapılacak. Sharjah'dan çarşamba ve cumartesi akşamı 21.05'te İzmir'e yapılacak uçuşların dönüşü, perşembe ve pazar günleri 01.30'da olacak. Böylece Türkiye'nin 5 noktasından Air Arabia ile Dubai'ye de çok daha hesaplı uçulabilecek. 

Oman Air İstanbul'a uçacak

Umman'ın milli havayolu Oman Air 1 Haziran'dan itibaren Muscat-İstanbul uçuşlarına başlayacak. Seferler Boeing 737-800/900ER ve MAX modelleriyle gerçekleştirilecek. 

Saudia, Emirates ve Katar'dan yeni hatlar

Suudi Arabistan'ın milli havayolu Saudia Airlines, yaz dönemi için Riyad ve Cidde'den İzmir'e sefer yapacak. 12 Haziran'da başlayacak Riyad uçuşları, haftada 3 kez, 10 Haziran'da başlayacak Cidde uçuşları ise haftada 4 kez icra edilecek. 

Eylül ayına kadar sürecek seferler, Airbus A320 tipi uçaklarla gerçekleştirilecek. 
Saudia şu anda İstanbul Atatürk ve Ankara Esenboğa'ya uçuşlar düzenliyor. 

Emirates Sabiha Gökçen'de

Dubai merkezli Emirates Havayolları ise 15 Aralık 2015'te Dubai'den Sabiha Gökçen Havalimanı'na uçmaya başlamıştı. Boeing 777 uçakları ile icra edilen seferler, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası, 1 Ağustos 2016'da durdurulmuştu. 

Emirates, Sabiha Gökçen seferlerine 8 Haziran 2018'de yeniden başlayacak ve haftanın 5 günü uçacak. 

Katar'ın milli havayolu Qatar Airways ise 6 Kasım 2017'de Doha-Adana arasında tarifeli seferlere başlamıştı. Haftanın 3 günü Airbus A320 uçakları ile icra edilen seferlerin ardından havayolu sürpriz bir karara daha imza attı. 

Qatar Airways, 4 Nisan'da Doha ile Hatay'ı birbirine bağlama kararı aldı. Çarşamba, cuma ve pazar olmak üzere haftada 3 gün gerçekleşecek seferler, Airbus A320 uçakları ile icra edilecek. Qatar Airways şu anda İstanbul Atatürk, Sabiha Gökçen ve Ankara Esenboğa'yı Doha'ya direkt olarak bağlıyor. Türkiye'nin 5 noktasından Air Arabia ile Dubai'ye de çok daha hesaplı uçulabilecek.