Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık

Avrupa Türkiye’yi hayranlıkla izliyor!

Genel Emine Pile 21.03.2015
Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) hem yönetim kurulu toplantısını yapmak hem de dev projelerin yerinde incelemek için İstanbul’a geldi.
Türkiye'nin her geçen gün artan yeni projeleri uluslararası arenada da dikkat çekiyor ve diğer ülkeler Türkiye'yi hayranlıkla izliyor.    

Türkiye'nin inşa ettiği 3. Havaalanı, 3. Köprü ve tüp geçit gibi projeler Avrupa'nın da ilgisini çekiyor. 3. Köprü ve 3. Havalanı turu öncesi Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ile birlikte basınla buluşan Avrupa Hazır Beton Birliği (ERMCO) Başkanı Stein Tosterud Türkiye'deki hazır beton sektörünün hızlı gelişimini ve başarılı uygulamaları hayranlıkla izlediklerini söyledi. Tosterud son yıllarda Türkiye'de hızlı bir kalkınma gözlendiğini belirterek “Bu kalkınmada hayata geçirilen büyük projelerin de etkisi var. Ama ülkenin kalkınması önemli. Türkiye'de hazır beton sektörü de kalkınmaya ayak uyduruyor” dedi.

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık ise hazır betonda Türkiye'nin Avrupa'da lider, dünyada ise 3. sırada yer aldığına işaret ederek “İnşaat sektörü, Türkiye ekonomisinin lokomotifidir. Büyüyen ve gelişen Türkiye'de birçok alt yapı yatırımı yapılıyor.

Dünyanın en büyük havalimanı Türkiye'nin kalbinin attığı İstanbul'da inşa ediliyor. Üç katlı tüp geçit inşaatı, 3.köprü gibi birçok yeni yatırım hayata geçiyor. Bütün bu gelişmeler ise önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte hazır betonun en fazla kullanıldığı ülkelerden birinin Türkiye olacağını gösteriyor. Hem dünyanın hem de Avrupa'nın gözü bizim üzerimizde olacak” dedi. Işık, Avrupa Hazır Beton Birliği'nin 3 yılda bir düzenlenen kongresinin 4-5 Haziran 2015 tarihlerinde İstanbul'da düzenleneceğini de belirterek “Yoğun çalışmalar neticesinde kongreyi 20 yıl sonra Türkiye'ye kazandırdık. 250'si yabancı 400 katılımımcı gelecek” dedi.

Betonun ömrü 150 yıla çıkarıldı

Yavuz  Işık betonda yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda betonun ömrünün uzadığını söyledi. Işık “Betonun 50 yıllık ömrü çeşitli kimyasal katkı maddeleriyle şimdi 150 yıla kadar çıktı” dedi. Işık konut sektöründe yaşanan ‘balon' tartışmaları konusunda ise “İnşaatta abartılı büyüme yok. Türkiye son yıllarda ortalama yüzde 4.5 büyürken inşaat sektöründeki büyüme bu ortalamanın altında kaldı” diye konuştu. Işık bundan sonraki süreçte konut satışlarında aşağı yönlü trend beklemediğini de belirtti.

Yavuz Işık hazır beton sektörü Avrupa Hazır Beton Birliği ERMCO