3. havalimanı

Avrasya Tüneli aralıkta, 3. havalimanı 2018'de açılacak!

Genel Zeynep Karabağ 03.09.2016
Mega Projeler'den Avrasya Tüneli Aralık 2016'da açılıyor. 3. havalimanının ilk etabı ise 2018 yılında hizmet vermeye başlayacak.
Türkiye bir yandan biten 'Mega Projeler'i bir bir hizmete açarken, bir yandan da inşaatı devam eden projelerin tamamlanması için adeta gün sayıyor. Kuşkusuz bu projelerin en önemlisi İstanbul'u uluslararası üs haline getirecek olan üçüncü havalimanı projesi. Söz konusu proje için İstanbul'un Avrupa yakasının kuzeyinde 76.5 milyon metrekarelik bir arazide 10 bin 200 kişi çalışıyor. İnşaat faaliyeti Atatürk Havalimam'nın 7 katı büyüklüğünde arazide 7 gün 24 saat devam ediyor. İnşaatın hızla sürdüğü projenin yüzde 27'si tamamlanmış durumda. Proje için şu ana kadar 2 milyar Euro harcandı. 

3. havalimanının birinci etabının, 2018'in ilk çeyreğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın doğum günü olan 26 Şubat'ta tamamlanması hedefleniyor. Bu tarihte yıllık 90 milyon yolcu taşıyacak olan havalimanının kapasitesi daha sonraki yıllarda 150 milyona kadar ulaşacak. 

Projenin toplam yatırım maliyeti ise 11.3 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Projenin yatırım maliyetine yıllık kira bedeli de eklenince toplamı 33 milyar Euro'yu geçiyor. Türkiye'de yapılmış en büyük proje yapımı tamamlandığında dünyanın en büyük havalimanı olacak. 1.1 milyar Euro yıllık kira geliri ve 200'ü aşkın uçağın yolcu alabileceği 1.5 milyon metrekarelik terminali olacak. 

BİTTİĞİNDE 3 BİN UÇAK İNECEK 

3. havalimanının ilk aşaması tamamlandığında 2 bin, tamamı bittiğinde ise 3 bin uçak inecek. Havalimanının tüm etaplarının tamamlanması ise 2028 yılını bulacak.

Havalimanı hizmet vermeye başladıktan sonra çevrede kurulacak yeni yerleşim ile birlikte 250 megavatlık enerjiye ihtiyaç olacağı belirtiliyor. Bu da Afyon ilinin tüketimine eşit. Öte yandan Osmangazi Köprüsü hizmete açılsa da İstanbul-İzmir otoyolu projesi tam gaz devam ediyor. İki şehir arasını karayolu ile 3.5 saate düşürecek 433 kilometrelik otoyol projesinde, bilindiği gibi Osmangazi Köprüsü ile bağlantı yollar hizmete sunuldu. Yıl sonuna kadar ise projenin 120 kilometresinin daha tamamlanması hedefleniyor. Böylece, yolun Bursa'ya kadar olan kısmı da hizmete girecek. Projenin tamamı ise 2018'de bitecek.

Avrasya Tüneli 3. havalimanı