atık araçlarına uydudan takip

Atık taşıyan araçlar da uydudan takip edilecek

Genel Emine Pile 29.03.2015
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mobil Atık Takip Sistemi ile yasa dışı uygulamaları engellemek için atık taşıyan araçları uydudan izleyecek.
Bakanlık, atıkların oluşumundan bertarafına kadarki sürecin etkin izlenmesi ve yasal olmayan uygulamaların engellenmesi amacıyla yeni bir sistemi hayata geçiriyor.

Mobil Atık Taşıma Sistemi, atığın üretim miktarı, taşınması, geri kazanım ile bertaraf aşamalarının kontrol altına alınmasını sağlayacak.

Bu kapsamda sistem ilk olarak, atık taşıma faaliyetinde bulunan firma ve araçların kayıt altına alınabilmesi amacıyla, lisanslandırma işlemlerinde kullanılmaya başlandı. 

Resmi Gazete'de bu ay yayımlanarak yürürlüğe giren "Atıkların Karayolunda Taşınmasına İlişkin Tebliğ" ile bundan böyle atık taşımak isteyen firmaların, "atık taşıma lisansı" yanında araçlarına "takip sistemi" taktırmaları gerekiyor.

"Kaza gibi durumlarda acil müdahale şansını artıracak"

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AA muhabirine konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yeni sistemle lisanslı atık taşıma firmalarının kayıt altına alınacağını ve yüklü araçların seyir halindeyken izlenebileceğini söyledi.

Sistemle, ülke genelindeki farklı uygulamalar ve yasa dışı taşımanın önüne geçileceğini vurgulayan Güllüce, şöyle devam etti:
"Mobil Atık Taşıma Sistemi, sadece araçların izlenmesiyle kalmayacak. Atık oluştuğu andan itibaren sıkı denetimi içerecek şekilde, atığın türü, miktarı, özellikleri, geri dönüşüm ile bertaraf yöntemleri gibi birçok verinin Bakanlık sunucularına anlık aktarılmasını ve raporlanabilmesini sağlayacak."

Bakan Güllüce, sistemin, kaza gibi durumlarda acil müdahale şansını büyük ölçüde artıracağını da sözlerine ekledi.

atık araçlarına uydudan takip Mobil Atık Taşıma Sistemi İdris Güllüce